Režisér Hynek Bočan natáčí na Příbramsku film o politických vězních

Celou řadu známých českých i slovenských herců mohou potkat návštěvníci Památníku Vojna v Lešeticích u Příbrami. V tomto bývalém lágru pro politické vězně totiž vzniká nový snímek České televize, který se zkouší na téma politických vězňů podívat pohledem dnešní doby.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lágr Vojna v Lešeticích u Příbrami | Foto: Radek Ctibor

Film natáčí režisér Hynek Bočan, který do něj obsadil mimo jiné Petra Nárožného, Jana Třísku, Luďka Munzara, Františka Němce nebo Ivu Janžurovou a Emílii Vášaryovou. Snímek se jmenuje Piknik a společně s Hynkem Bočanem ho napsal spisovatel Jiří Stránský, který osud politického vězně zažil na vlastní kůži.

Film pojednává o desítce bývalých politických vězňů, kteří se po padesáti letech sejdou v bývalém lágru. Na tento výlet vezmou i své manželky, ale neprozradí jim, kam pojedou. Přímo v bývalém lágru totiž chtějí objasnit jednu křivdu z minulosti.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na nátáčení nového snímku Hynka Bočana o někdejších politických vězních byl s mikrofonem reportér Radek Ctibor

„Je tam rozebrána otázka viny a trestu, protože tam jako takový červená niť, jak se říká literárně, se táhne tím příběhem problém, že oni vědí, že mezi sebou měli udavače, a rozhodli se, že tady při té příležitosti ho najdou.“

„A je tam jeden bývalý kriminalista, který to dostal za úkol, který to vyšetřuje, a to vzbuzuje vášně. Protože někteří už to nechtějí vědět a někteří zase říkají, ano, my to potřebujeme vědět. Vina a trest, to je něco, co je bych řekl velmi současné téma,“ přibližuje zápletku filmu režisér Hynek Bočan.

Scénář vychází z konkrétních osudů Jiřího Stránského, který byl v 50. letech minulého století v lágru Vojna zavřený a který tuto temnou kapitolu našich dějin zmapoval už ve své knize a posléze i stejnojmenném seriálu Zdivočelá země. Herci se shodují v tom, že i dnes působí lágr Vojna velmi depresivně.

„Je to dost stresující, samozřejmě, u vědomí toho všeho, co se tady odehrávalo. Ty jednotlivé postavy představují skutečné osudy těch lidí, kteří tady byli zavření. Já hraju matematika, který díky žárlivosti kolegů šel sedět, protože mu strčili do šuplíku nějaké protistátní letáky,“ říká o své roli František Němec.

Jan Tříska, který byl v lágru Vojna poprvé, si myslí, že děj filmu bude pro diváky zajímavý. „To je velice atraktivní prostředí a pro mladé lidi to bude superatraktivní prostředí, protože to jsou pro ně věci už totálně zapomenutý,“ říká Jan Tříska.

Snímek Piknik dokončí Hynek Bočan ještě letos a na obrazovkách České televize se objeví v příštím roce.

Režisér Hynek Bočan (v klobouku) a herci Jan Tříska, Petr Nárožný, Oldřich Vlach a Ladislav Mrkvička | Foto: Radek Ctibor

Radek Ctibor Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme