Režisér Jiří Menzel ve španělské Gironě převzal prestižní cenu za celoživotní tvorbu

Režisér Jiří Menzel ve čtvrtek převzal ve španělské Gironě ocenění Asociace Liberpress. Španělská společnost, která propaguje kulturu a solidaritu v oblasti médií, ocenila Menzelovu filmovou dráhu, nezávislou na politických tlacích a totalitních režimech.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jiří Menzel | Foto: Jan Sklenář

Ocenění dostává za svou schopnost vyjadřovat se s citem a humorem o lidské duši a lidských citech, za vnímavost a ironii, hravost a sarkasmus.

Španělům se líbí i to, že je Menzel jedním z největších odborníků na satirickou komedii a sociální kritiku vedenou z pozice nezkrotného rebelanství a svobody, jak uvedli organizátoři. Spolu s Asociací Liberpress ceny uděluje rada města Girona.

Cenu reprezentuje soška znázorňující filmový pás s okénky a perforací na okraji - klasický kinofilm. Podle předsedy Asociace Carlose McCracha si Menzel cenu zaslouží také za to, že nepodlehl žádným politickým tlakům.

Přehrát

00:00 / 00:00

O ocenění Jiřího Menzela ve Španělsku informoval redaktor Martin Ježek

„Dostane cenu za svou vynikající filmovou dráhu, která byla nezávislá na všech politických vlivech a totalitních režimech,“ uvádí McCrach.

Pětasedmdesátiletý oscarový filmař je také držitelem Českého lva za dlouholetý umělecký přínos českému filmu, v roce 2003 získal v Karlových Varech cenu za přínos kinematografii světové. Mimo jiné je nositelem francouzského titulu Rytíř umění a literatury. Jeho tvorba byla oceněna na desítkách zahraničních festivalů.

Menzelův poslední snímek, hudební komedii o vášni k hudbě i ženám Donšajni, však domácí kritika nepřijala. Přesto byla jako náhradník vyslána Českou filmovou a televizní akademií do bojů o oscarové nominace.

Martin Ježek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme