Režisér Polanski plánuje ve Varšavě natočit nový film o Dreyfusově aféře

Režisér Roman Polanski hodlá v létě natočit další film. Světoznámý autor je přitom ve Spojených státech stále stíhaný kvůli desítky let starému sexuálnímu deliktu. Američané sice žádají polskou vládu o jeho vydání, Polanski ale oznámil, že bude ve Varšavě točit svůj nový snímek o Dreyfusově aféře.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Režisér Roman Polanski

Režisér Roman Polanski | Zdroj: Reuters

„Chtěli bychom začít točit v červenci ve Varšavě ve dvou studiích – v tom, ve kterém jsem točil Pianistu a v novém studiu, které tu mezitím postavili. Pak budeme muset postavit velké dekorace venku,“ plánuje Polanski.

Původně chtěl režisér na filmu o francouzském antisemitismu pracovat přímo v ulicích Paříže, kde se děj z konce 19. století odehrává.

Přehrát

00:00 / 00:00

Natáčení nového filmu režiséra Romana Polanského a jeho vydání, nebo nevydání do Spojených států informoval zpravodaj Vít Pohanka

„V Paříži by to bylo příliš náročné kvůli provozu a nákladům,“ vysvětlil Polanski. Dodal také, že s natáčením by rád začal v červenci.

Židovský důstojník Alfred Dreyfus byl v roce 1894 obviněn ze špionáže pro Německo. Vinu sice popíral a důkazy byly zmanipulované, ale přesto byl odsouzen. Případ tehdy vyvolal ve Francii protižidovské nálady. Na jeho podporu vystoupili například francouzští spisovatelé Emil Zola nebo Anatole France. Později udělil prezident Dreyfusovi milost, rehabilitován byl v roce 1906.

Režisér Polanski tedy zůstává v rodném Polsku bez ohledu na další americkou žádost o jeho vydání. V poslední době Američané podali dvě podobné žádosti. Na konci loňského října s ní neuspěli, proto poslali na začátku ledna další.

Polský soud rozhodně během několika dní

Polský soud by měl o vydání rozhodnout v řádu několika dní. Polanski už byl na prokuratuře v Krakově, kde ho vyslechli. Krakov je jeho polským domovem, strávil tu také dětství. Prokuratura materiál poté předala soudu, který o jeho vydání, nebo nevydání rozhodne.

„Mezi novináři ve Varšavě kolují informace, že se Polanského právníci i přátelé už loni předem dohodli s ministerstvem spravedlnosti a snad i údajně s prezidentskou kanceláří, že Polanski do Spojených států vydán nebude,“ říká zpravodaj Vít Pohanka.

„Tomu odpovídá i sebedůvěra, se kterou pan režisér vystupuje. I když to úřady oficiálně odmítají potvrdit,“ dodává.

Podle polského práva je Polanského trestný čin z roku 1977, kdy měl sex s nezletilou Američankou, promlčený. V Kalifornii je ale nepromlčitelný a tamní justice odmítá vyhovět žádosti Polanského právníků, aby případ uzavřela.

Zneužitá žena už prý Polanskému odpustila a za režiséra se přimlouvají celebrity i politici.

Vít Pohanka, Anna Jadrná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme