Režisér Robert Sedláček točí seriál o české historii. Obsadil i Dana Landu

Robert Sedláček začal s natáčením seriálu České století. Spolu se scénáristou Pavlem Kosatíkem se v něm pokusili zjistit víc o nejzajímavějších místech našich novodobých dějin. Natáčelo se ve Vojenském technické muzeum v Lešanech. Hlavními aktéry byli Edvard Beneš a Emanuel Moravec. Právě plukovníka Emanuela Moravce hraje Daniel Landa.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Natáčení seriálu České století v Lešanech | Foto: Eva Rajlichová

Postava jednoho ze symbolů programové kolaborace s nacisty, který ale před okupací patřil k vášnivým zastáncům vojenské obrany republiky, mu přijde zajímavá:

„Ta postava nebude parodie na Emanuela Moravce. Bude mít svůj život, protože i moje fyziognomie je malinko odlišná. Ale jinak chceme, aby zůstala jeho podstata, to znamená jeho způsob uvažování,“ dumá Landa.

„Mně se stačí, když se mi podaří zachytit pár křehkých okamžiků, ve kterých i ti silní byli slabí. Ti, kterým se nevěřilo, prokázali naráz nečekanou odvahu,“ popisuje Robert Sedláček.

Přehrát

00:00 / 00:00

První klapky seriálu České století Roberta Sedláčka sledovala Eva Rajlichová.mp3

První díl se neobešel bez početného komparsu, valnou většinu tvořili členové Klubů vojenské historie. Na správnost detailů dohlížel odborný poradce Robert Speychal z Vojenského historického ústavu.

„Jsou na tom originální vyznamenání. Nějaké chybičky vždycky najdeme, ale myslím, že to je jeden z nejlepších, investičně, seriálů, které se tady dělaly, doplňuje odborný poradce.

Robert Sedláček s Pavlem Kosatíkem napsali celkem osm dílů. Další se týkají například února roku 1948, vzniku Charty 77 nebo událostí roku 1989.

„O mně je známo, že já nerad režíruju plechy. Necítím se režisérem, když kolem duní tanky, lítají letadla, rachotí vrtulníky, rozbíjejí se karoserie. Od začátku, když sledujete mé filmy, tak to největší drama se odehrává mezi dvěma lidskými tvářemi. S tím jsem se báječně našel s Kosatíkem, kterého tyto osudové okamžiky tváří v tvář uprostřed velkých historických chvílí zajímají taky,“ popisuje svou práci režisér Robert Sedláček.

Jakub Viliš, Eva Rajlichová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme