Režiséru Martinu Fričovi by bylo 110 let

Za rok dokázal natočit i šest filmů, dohromady jich má na kontě přes 80. V televizi patří k těm nejčastěji reprízovaným. Jeho jméno je Martin Frič, narodil se před 110 lety.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Martin Frič při režírování filmu „Páter Vojtěch“ (1929) | Foto: Česká televize

Patří mezi největší osobnosti českého filmu první poloviny dvacátého století. Režíroval ale až do konce svého života, poslední film Nejlepší ženská mého života natočil v roce 1968.

„Když jsem několik dnů nedělal film, měl jsem pocit prázdna." To jsou slova filmového režiséra Martina Friče, jedné z velkých postav českého filmu, se kterým prošel od jeho němé éry až do druhé poloviny 60. let minulého století.

Přehrát

00:00 / 00:00

110. výročí narození režiséra Martina Frič připomněl v Odpoledním Rdaiožurnálu redaktor Jaroslav Skalický

Patřil k nejschopnějším a nejpracovitějším režisérům, a tak má na kontě přes 80 celovečerních filmů. V rozhlasovém archivu se dochoval rozhovor s Martinem Fričem z roku 1966 o jeho filmu Lidé z maringotek podle románu Eduarda Basse.

„Já jsem si vybral na hlavní roli Třísku, protože jsem měl představu bezstarostného a uličnického kluka, který se zamiluje. Navíc je napůl akrobat.“

Martin Frič dokázal úspěšně režírovat takové hvězdy, jako byli Jaroslav Marvan, Hugo Haas, Jan Werich s Jiřím Voskovcem nebo Vlasta Burian.

K nejznámějším Fričovým filmům patří Anton Špelec ostrostřelec, Svět patří nám, Eva tropí hlouposti, Pytlákova schovanka či Císařův pekař a Pekařův císař. Do role šplhouna ve filmu Škola, základ života i dalších filmů obsadil Frič Františka Filipovského.

„Martin Frič v mém hereckém životě znamenal mnoho,“ vzpomínal Filipovský. „Už proto, že pracovní atmosféra u Martina Friče byla fantasticky pohodová. Už protože on byl člověk nesmírně noblesní a klidný.“

Evergreeny se staly nejen filmy, ale i písničky, které v nich zazněly. Jako Slunečnice z filmu Hotel Modrá hvězda.

Martin Frič je podepsán pod filmovými příběhy, které dodnes přitahují diváky. Patří k nim i filmy s Oldřichem Novým, hvězdou 30. a 40. let.

Jaroslav Skalický Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme