S režisérem Jiřím Krejčíkem se rozloučily osobnosti české kulturní scény

S režisérem a scénáristou Jiřím Krejčíkem, který před více než týdnem zemřel, se přišla rozloučit řada známých osobností. Do pražského kostela svatého Vojtěcha dorazili hlavně jeho kolegové ze světa filmu.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslední rozloučení s Jiřím Krejčíkem, který zemřel 8. srpna ve věku 95 let, se konalo 16. srpna ve farním kostel sv. Vojtěcha v Praze

Poslední rozloučení s Jiřím Krejčíkem, který zemřel 8. srpna ve věku 95 let, se konalo 16. srpna ve farním kostel sv. Vojtěcha v Praze | Zdroj: ČTK

Kostel byl nabitý k prasknutí. Jiří Krejčík, který zemřel v 95 letech, byl podle ředitele Národního filmového archivu a bývalého děkana FAMU Michala Breganta posledním z generace velkých barrandovských režisérů.

„Teď, když odešel, tak si to všichni najednou uvědomují. Je škoda, že si toho lidé, a to i profesionálové, občas nevšímali,“ konstatuje Bregant.

Krejčíka proslavily například filmy Penzion pro svobodné pány, Vyšší princip nebo Božská Ema. Na režisérův pohřeb dorazila představitelka hlavní role ve filmu o slavné pěvkyni, bulharská herečka Božidara Turzonovová. Symbolicky zazpívala Gabriela Beňačková, která herečce propůjčila pro film o Emě Destinnové hlas.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Evy Rajlichové z posledního rozloučení s režisérem Jiřím Krejčíkem

„Film, který byl ve své době a vždycky potom přehlížen a dokonce nerespektován, je Prodavač humoru. Má v sobě opravdu spár doby, té úplně totálně otupělé normalizace počátku 80. let,” upozorňuje Michal Bregant.

Jiřího Krejčíka pro menší role vyhledávali i jeho filmařští kolegové. Jiří Menzel ho obsadil do Slavností sněženek nebo Jan Hřebejk do Pelíšků.

Krejčíkovi udělila FAMU titul docenta, i když na škole neučil. „On byl docentem takovým, dá se říci, vzdušným, morálním. Stále nás nabádal k přísnosti k hercům i k sobě samému,” říká režisér Juraj Jakubisko.

S předlistopadovým režimem nesouhlasil

Na pověstný temperament Jiřího Krejčíka vzpomíná i redaktor Českého rozhlasu Robert Tamchyna. „Navždycky si ho budu pamatovat s tou tváří, když mě potkal na ulici a já mu říkám: Dobrý den, pane režisére.” A Krejčík odpověděl: „Nemůžu točit, pane Tamchyno, mám náměty, nenechaj mě točit.”

Zákaz točit si Jiří Krejčík vysloužil za svůj nesouhlas s komunistickým režimem. Přesto ze svých postojů neslevil.

„Rozbíjeli jsme všechny schůze, co jsme mohli. Vždycky narazil na Tomana, Plachého a tyto funkcionáře, ale byl to nebojácný a spravedlivý člověk. Vyčníval nad ostatními. V téhle době plagiátorství a diletantismu už pro něho nebylo místo,” vzpomíná Krejčíkův dlouholetý spolupracovník z Barrandova, spisovatel a scénárista Vladimír Körner.

Režisér, scénárista a také herec Jiří Krejčík zemřel 8. srpna 2013 ve věku 95 let | Foto: ČTK

Eva Rajlichová, Marína Dvořáková, David Bernardy Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme