Seriál o mašince Tomášovi bude rozmanitější. Tvůrci přidají Asiaty a ženy

Do pohádek o mašince Tomášovi přibydou nové postavy. Původně britský populární seriál, který má i český dabing, rozšíří hrdinové s asijskými i latinskoamerickými rysy a větší zastoupení mezi mašinkami dostanou i ženy. Tvůrci tak, stejně jako u panenky Barbie, která nedávno dostala plnější figuru a různé barvy pleti, chtějí reagovat na etnickou rozmanitost a otevřít si dveře na další trhy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mašinka Tomáš v obležení dětí | Foto: Jakub Říšský

Během let se z příběhů mašinky Tomáše stal i televizní seriál, na který se nabalilo obrovské množství marketingových předmětů, tedy hraček pro děti.

Deník New York Times spočítal, že se v něm celkem objevuje asi 100 postav - lokomotiv nebo lidí. Skoro všechny mají mužská jména a bílou barvu pleti. To se ale má změnit.

Přehrát

00:00 / 00:00

Společnost Mattel po panence Barbie učiní etnicky rozmanitější i seriál o mašince Tomášovi. Jaké postavy chce přidat, shrnul Vojtěch Berger

Společnost Mattel, které patří marketingová práva na mašinku Tomáše, vydá na podzim na DVD film, kde představí několik nových postav, a to lokomotivy s indickými, japonskými i brazilskými prvky a rysy tváří.

Seriál se zatím odehrává v britských kulisách, mašinky jezdí britskou krajinou a kolem britských budov.

Větší rozmanitost má odrážet realitu mezi dětmi, které si s nimi hrají. Nejenom Británie je totiž dnes etnicky pestřejší než v době, kdy příběhy vznikly.

Změna má ale i jednodušší důvod. Nově trochu šikmé oči postav mají pomoct prodeji hraček třeba na klíčovém trhu v Číně.

Příběhy z ostrova Sodor o mašince Tomášovi stvořil už před 70 lety britský reverend Wilbert Awdry. Původně je vyprávěl svému synovi.

Jak vysvětlil kdysi v dokumentu BBC, jeho mašinky jsou jako děti - hledají hranice, za které můžou jít. Když je překročí, čeká je trest, ale vzápětí i přijetí zpátky do železniční rodiny.

Morální poselství jsou velmi přímočará. Mašinky se k sobě mají chovat hezky a být užitečné.

Vojtěch Berger Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme