Šest Oscarů pro film Smrt čeká všude

Letošní Oscary ovládlo válečné drama Smrt čeká všude. Získalo šest sošek, včetně ocenění za nejlepší film a nejlepší režii. Nejlepší herečkou v hlavní roli se stala Sandra Bullocková, nejlepším hercem Jeff Bridges.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kathryn Bigelowová děkuje za Oscara

Kathryn Bigelowová děkuje za Oscara | Zdroj: ČTK

Nízkorozpočtový film Smrt čeká všude o amerických pyrotechnicích v Iráku ovládl letošní Oscary. Ceny americké filmové akademie měly být tentokrát především soubojem mezi válečným dramatem a komerčně veleúspěšným sc-fi Avatar.

Přehrát

00:00 / 00:00

Výsledky letošní oscarové noci představil ve Světě o osmé zpravodaj ČRo Vít Pohanka

Ten nakonec proměnil tři nominace, Smrt čeká všude potom šest včetně ceny za nejlepší film a režii. Kathryn Bigelowová se tak stala první ženou v historii, která v kategorii režie Oscara získala. Filmařka navíc zvítězila v pomyslném souboji s exmanželem Jamesem Cameronem, který režíroval právě Avatar.

Nejlepší film se poprvé od roku 1943 vybírali akademici z deseti nominovaných snímků.

Oscara za nejlepší mužský herecký výkon ve vedlejší roli získal rakouský herec Christoph Waltz, a to za úlohu ve filmu Hanebný pancharti Quentina Tarantina. Ve stejné kategorii pro herečku pak excelovala Mo'Nique ve snímku Precious: Based on the Novel "Push" by Sapphire (Precious). Nejlepším neanglicky mluveným filmem se stal argentinský snímek Tajemství jejich očí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Filmový publicista Jan Rejžek zhodnotil letošní Oscary v Ranním interview Radiožurnálu

Sandra Bullocková, která si odnesla sošku za hlavní ženskou roli ve filmu Slabé místo, se rozplývala v slzách. Pozlacenou sošku za výkon ve vedlejší roli ve filmu Hanebný pancharti byl oceněný Rakušan Christoph Waltz a Mo´nique, která zazářila ve snímku Precious.

Celkově bylo letos předávání Oscarů velmi působivým místy zábavným představením. Sečteno podtrženo Avatar je sice komerčně nejúspěšnějším filmem v historii, ale není - aspoň v očích americké filmové akademie - filmem nejpamětihodnějším.

Přehrát

00:00 / 00:00

O udílení Oscarů jsme v Ozvěnách dne mluvili s filmovým kritikem Janem Follem

Přední český filmový kritik Jan Foll byl podle svých slov příjemně překvapen tím, že takový triumf letos zaznamenal nízkorozpočtový film, navíc s divácky poměrně náročným námětem z irácké války. V Ozvěnách dne Radiožurnálu ale přiznal, že šestkrát oceněný snímek Smrt čeká všude zatím neviděl.

"Ten film je podle všech důvěryhodných lidí, kteří už ho viděli, opravdu skvělý. A já sám jsem čekal masivní vítězství Avataru. Zajímavé je samozřejmě i to, že poprvé v oscarové historii byla oceněna žena-režisérka," zhodnotil letošní Oscary Jan Foll.

Milan Kopp, Marika Táborská, Vít Pohanka, Jan Prokeš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme