Sex ve městě 2 v turecké televizi - nelze

Turecké soukromé televizi hrozí pokuta za to, že má ve své nabídce druhý díl amerického filmu Sex ve městě. Konkrétně se úřadu pro rozhlasové a televizní vysílání nelíbí to, že film ukazuje vztah a svatbu lidí stejného pohlaví, v tomto případě dvou mužů. Úředníci, kteří televizi pokutou hrozí, totiž pro média uvedli, že homosexuální vztahy jsou naprosto ve sporu s tradiční tureckou rodinou a hodnotami turecké společnosti.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sex ve městě 2 | Foto: Warner Bros

Druhý díl populárního amerického snímku zařadila do své nabídky soukromá turecká televize DigiTurk. Kvůli filmu jí teď hrozí pokuta ve stovkách tisíc korun. Z devíti členů úřadu hlasovalo pro pokutování televize šest lidí.

Přehrát

00:00 / 00:00

O filmu Sex ve městě 2 a turecké rekaci na jeho vysílání v televizi mluvila v Odpoledním radiožurnálu Julie Urbišová

Turečtí diváci sledují rádi zahraniční nabídku, turecké televize nakupují úspěšné zahraniční seriály a formáty. Mnoho tureckých diváků reagovalo na tuto kauzu a podle většiny jde o státní nátlak a formu cenzury, ovlivněnou i náboženstvím a takový přístup má podle některých názorů daleko od moderního státu, jak se Turecko prezentuje.

Kritici také upozorňují na to, že úřadu vadí homosexuální vztah ve filmu, ale už mu nevadí vraždění a jiné násilí, které je každodenní součástí tureckých seriálů nebo filmů, a je tedy dětem na očích mnohem častěji.

Televize nevidí na filmu nic vadného, v minulosti byl i v tureckých kinech a navíc je film nabízen v rámci programu na objednávku, to znamená, že neběží v základní nabídce televize, ale pokud si jej chce divák pustit, musí nejprve zatelefonovat operátorovi televizní společnosti, tam si film objednat a zaplatit, a až pak mu bude umožněn přístup. Takže je to v podstatě stejné jako dívat se doma na film na DVD. Pokud je tedy někdo obsahem pobouřen a nechce, aby se na něj jeho děti dívaly, vůbec na něj nenarazí. Podle televize je tedy na rodičích, zda se děti k filmu dostanou či ne.

Julie Urbišová, Michal Šenk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme