Skláři v Nižboru odlévají sošky filmových cen Český lev

Už pojedenácté vyrábí sklárna v Nižboru u Berouna sošky Českých lvů. Právě dnes skláři dokončují první etapu výroby, tedy odlévání.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Režisér a producent Petr Vachler (vpravo) a zpěvačka Lucie Bílá se zúčastnil odlévání křišťálových sošek pro filmové ceny Český lev v nižborských sklárnách. | Foto: ČTK

Dnes se sošky Českého lva odlijí, ale pak na nich bude nutné ještě pracovat. Přijde na řadu broušení, koupání v kyselině, pískování, zlacení a ještě jednou se pak musí každý lvíček vložit do pece, která má 500 stupňů Celsia.

?xml version="1.0" encoding="UTF-8"? Každá soška váží přibližně 3,5 kilogramu a je vysoká 30 centimetrů. Je vyrobena ze speciálního skla, konkrétně ze 24procentního olovnatého křišťálu. V každém výrobku je přibližně 870 gramů olova.

Přehrát

00:00 / 00:00

Redaktorka Markéta Vejvodová mluví o odlévání sošek Českých lvů v Odpolením Radiožurnálu.mp3

Vše se začalo připravovat už loni v prosinci. Nyní končí první etapa – odlévání sošek. Tento proces trvá tři dny. V jednom dni se odlije a vyklopí z formy a potom se musí ještě dva dny chladit.

Předávání filmových cen bude na začátku března moderovat zpěvačka Lucie Bílá. Do Nižboru se přijela podívat na odlévání spolu s duchovním otcem Českých lvů Petrem Vachlerem. Oba pomáhali skláři skládat sklářskou píšťalu do pece a asistovali při výrobě poslední várky.

Petr Král, Markéta Vejvodová, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme