Skláři v Nižboru odlévají sošky filmových cen Český lev

Už pojedenácté vyrábí sklárna v Nižboru u Berouna sošky Českých lvů. Právě dnes skláři dokončují první etapu výroby, tedy odlévání.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Režisér a producent Petr Vachler (vpravo) a zpěvačka Lucie Bílá se zúčastnil odlévání křišťálových sošek pro filmové ceny Český lev v nižborských sklárnách. | Zdroj: ČTK

Dnes se sošky Českého lva odlijí, ale pak na nich bude nutné ještě pracovat. Přijde na řadu broušení, koupání v kyselině, pískování, zlacení a ještě jednou se pak musí každý lvíček vložit do pece, která má 500 stupňů Celsia.

?xml version="1.0" encoding="UTF-8"? Každá soška váží přibližně 3,5 kilogramu a je vysoká 30 centimetrů. Je vyrobena ze speciálního skla, konkrétně ze 24procentního olovnatého křišťálu. V každém výrobku je přibližně 870 gramů olova.

Přehrát

00:00 / 00:00

Redaktorka Markéta Vejvodová mluví o odlévání sošek Českých lvů v Odpolením Radiožurnálu.mp3

Vše se začalo připravovat už loni v prosinci. Nyní končí první etapa – odlévání sošek. Tento proces trvá tři dny. V jednom dni se odlije a vyklopí z formy a potom se musí ještě dva dny chladit.

Předávání filmových cen bude na začátku března moderovat zpěvačka Lucie Bílá. Do Nižboru se přijela podívat na odlévání spolu s duchovním otcem Českých lvů Petrem Vachlerem. Oba pomáhali skláři skládat sklářskou píšťalu do pece a asistovali při výrobě poslední várky.

Petr Král, Markéta Vejvodová, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme