Slavný německý krimiseriál Místo činu slaví čtyřicáté narozeniny

Naprosto výsadní postavení má v německy mluvících zemích kultovní krimiseriál Místo činu. A právě dnes je tomu 40 let, co se vysílal jeho první díl.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Televizní seriály - ilustrační obrázek

Televizní seriály - ilustrační obrázek | Foto: Fotobanka stock.xchng

Skoro 10 milionů Němců už dlouhá léta v neděli večer zapne na ARD novou detektivku z cyklu Místo činu. Pro konzervatismus německých televizních diváků by se kromě sledování strnulé zpravodajské relace Tagesschau, jen těžko hledal lepší příklad.

"Nikde na světě tehdy neexistoval krimiseriál s devíti nebo bůhvíkolika různými komisaři. To přece bylo šílené. Měl jsem strach, jestli tuhle myšlenku lidé vůbec přijmou. Ale potíže se absolutně nekonaly," vzpomíná Gunther Witte, člověk, který Místo činu vymyslel.

Přehrát

00:00 / 00:00

Německý krimiseriál Místo činu slaví 40 let. Podrobnosti přinesl v Odpoledním Radiožurnálu reportér Jiří Hošek.

Do dnešních dnů se na obrazovce vystřídalo nevídaných 70 týmů vyšetřovatelů, což je mimo jiné dáno tím, že populární cyklus připravuje hned 9 studií německé veřejnoprávní televize a navíc taky rakouská ORF. Od příštího roku se k výrobě pořadu po desetileté odmlce vrátí taky Švýcaři.

Seriál proslavil herce

První detektivka, kterou diváci 29.listopadu 1970 shlédli, se jmenovala "Taxi do Lipska" a v hlavní roli komisaře Trimmela se objevil Walter Richter. Díl s názvem "Noční mráz" docílil v roce 1974 dodnes nepřekonané 76 procentní televizní sledovanosti. Některé úspěšné detektivky se pak dokonce promítaly v kinech.

Superpopulární seriál pomohl vytvořit kult Horsta Schimanského z kriminálky Duisburg. Herci Peteru Sodannovi alias komisaři Bruno Ehrlicherovi, pomohlo Místo činu dokonce ke kandidatuře na spolkového prezidenta.

Reálné problémy společnosti

K mimořádné až pro Čechy možná nepochopitelné oblibě seriálu přispělo, že se jeho akční děj odehrává po celém Německu. Hrdinové a padouši se pak rekrutují skutečně ze všech vrstev společnosti.

Kriminalisté a to jak muži, tak od roku 1989 i ženy, se potýkají s problémy, které poválečné Německo reálně sužovaly a sužují.

"Když naši potomci budou chtít zjistit něco o Spolkové republice těchto desetiletí, tak jim stačí pustit si všechny díly Místa činu a budou přesně vědět, co se tady dělo," řekl stanici ARD bez jakékoli nadsázky Gunther Witte.

Autentičnost a věrohodnost

Místo činu se taky proslavilo nebývalou autentičností a věrohodností. Podle jednoho z dílů uskutečnili zločinci reálnou loupež. Detektivka o osvobozování rukojmích zase kopírovala praktiky bezpečnostních složek tak dokonale, že to způsobilo poprask na mnichovském policejním prezidiu.

Nejznámější představitelé kriminalistů z legendárního seriálu si dnes pozdě večer dají se skutečnými policisty dostaveníčko v jedné z nejpopulárnějších televizních talkshow u Reinholda Beckmanna.

Jiří Hošek, Katarína Brezovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme