Slavný sci-fi film Vetřelci se vrátil do českých kin. Nabízí 17 minut navíc

Na plátna českých kin se po necelých 30 letech vrátili Vetřelci, a to v digitalizované a rozšířené verzi. Filmová sci-fi režiséra Jamese Camerona se bude uvádět celý měsíc. Nedávno se v Česku dočkal znovuuvedení i první díl slavné ságy, Vetřelec režiséra Ridleyho Scotta.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Z filmu Vetřelec Ridleyho Scotta | Foto: Bontonfilm

„Dosud byly režisérské sestřihy většinou na DVD. Teď, jakým způsobem se filmy digitalizují do nových formátů, je možné hrát je i v kinech, protože kina mají digitální projektory,“ vysvětluje filmový publicista Kamil Fila.

Přidaných 17 minut podle něj trochu zpomaluje děj, a proto je studio před lety nechalo vystřihnout. Snímek Vetřelci je totiž i tak dosti dlouhý – má 137 minut.

„Jsou to scény, kdy se třeba hlavní hrdinka Ripleyová probouzí z kryospánku a zjišťuje, že měla dítě, které mezitím potratila. Je tam nástup osadníků na novou vesmírnou stanici, kde se objeví vetřelci a kam potom letí mariňáci. Jsou tam také scény z výcviku mariňáků a tak dál,“ přibližuje Fila.

Přehrát

00:00 / 00:00

O rozšířené verzi sci-fi snímku Vetřelci mluvil filmový publicista Kamil Fila

Všechny tyto záběry podle něj ubírají na dravém tempu snímku, ale zase umožňují vnímat, jakou měl režisér celkovou vizi.

„Lépe vystavěl zázemí hrdince, popsal tam raketu, ve které přilétá, popsal vesmírnou stanici, kam se dostanou. Ten svět vypadá mnohem lépe definovaný, mnohem lépe vybudovaný. Není to jen akce, akce, akce. Máte pocit, že za tím opravdu něco stojí, že ten vesmír existuje a je velmi funkční,“ upozorňuje filmový publicista.

Vetřelec a Vetřelci jsou počítáni ke kultovním filmům. Další díly série ovšem měly kolísavou úroveň. V současnosti se podle Fily uvažuje o pátém pokračování, znovu v režii Ridleyho Scotta. Na řadu prý ale může přijít až ve chvíli, kdy bude dokončen prequel Prometheus 2.

ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme