Slavný western Tenkrát na Západě se v restaurované podobě vrací do kin

V rámci Projektu 100 se do českých kin vrací legendární western Tenkrát na Západě režiséra Sergia Leoneho. V restaurované digitální podobě ho dnes od 20 hodin promítne pražská Městská knihovna.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Z filmu Tenkrát na Západě

Z filmu Tenkrát na Západě | Foto: projekt100.cz

Film s nesmrtelnou hudbou Ennia Morriconeho podle filmové publicistky a programové ředitelky Asociace českých filmových klubů Ivy Hejlíčkové proslavil především herce Henryho Fondu:

„Díky filmu Tenkrát na Západě si ikona amerického westernu Henry Fonda poprvé v životě zahrál velkou zápornou postavu. Hlavní ženskou roli ztvárnila Claudia Cardinalová. Do té doby hrály ženy pouze vedlejší role typizované do prostitutek a učitelek. V tomto snímku je poprvé hlavním hrdinou filmu žena. Žena jako samostatný a aktivní prvek děje. Díky tomu je také film legendární.“

Přehrát

00:00 / 00:00

O filmu Tenkrát na Západě a jeho obnovené premiéře mluvila na Radiožurnálu Iva Hejlíčková, programová ředitelka Asociace českých filmových klubů

"Film vznikl v době, kdy americký western byl na ústupu. Leone, který westerny strašně miloval, natočil tento western jako poctu všem westernům, které měl tak rád. Je to jakýsi první postmoderní western. Je to souhrn citací, odvolávek na klasické westerny," vysvětluje Hejlíčková a dodává:

„Film je především restaurovaný. Když tento western vidíte na filmovém plátně, jedná se o mimořádný zážitek, který člověku žádná, byť sebelepší televize nenahradí. Obraz i zvuk je velmi kvalitní, ve stejné, ne-li lepší podobě, než jak byl film natočen."

V rámci Projektu 100 budou do českých kin v roce 2013 uvedena celkem čtyři oceňovaná díla světové a české kinematografie, restaurovaná a v digitální podobě.

V lednu měl obnovenou premiéru film Sunset Blvd., jeden z nejlepších filmů legendárního amerického režiséra Billyho Wildera z roku 1950, v květnu to bude kultovní film bratří Coenů z roku 1998 Big Lebowski a v srpnu během Letní filmové školy Uherské Hradiště proběhne premiéra filmu Všichni dobří rodáci Vojtěcha Jasného, natočeného v roce 1968.

Vladimír Kroc, pir, Tereza Kubíčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme