Slováci do boje o Oscary posílají snímek Až do města Aš natočený v koprodukci s ČR

Česko by mohlo mít v boji o prestižní americké filmové ceny hned dvě želízka v ohni. O nominaci na Oscara za nejlepší cizojazyčný snímek totiž bude bojovat také slovensko-český koprodukční film Až do města Aš režisérky Ivety Grófové.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Iveta Grófová režisérka filmu "Až do města Aš" | Foto: Filip Jandourek

Slovenští akademici vybírali celkem z 10 snímků, mezi nimiž byly i filmy Love nebo Estébák. Nakonec ale nejvíc hlasů dostal právě debut režisérky Ivety Grófové - Až do města Aš.

Sebevědomý a sociálně naléhavý film se bude snažit ohromit americkou porotu svou jedinečností a tématy, která připomínají spíše třetí svět. Film kombinuje realitu s fikcí a měl premiéru na karlovarském filmovém festivalu v sekci Na východ od Západu.

Přehrát

00:00 / 00:00

O filmu Až do města Aše hovoří na Odpoledním radiožurnálu redaktorka Lubica Bergmanová

Původním záměrem režisérky Ivety Grófové bylo natočit dokument. Film vypráví o mladých dívkách, které si do českého Aše jezdí splnit své sny o vysokém výdělku, životních vztazích a ve většině případů velmi rychle procitnou.

Sama režisérka si chtěla kdysi v Aši přivydělat jako švadlena na studium vysoké školy: „Úplnou náhodou jsem se ocitla v Aši, kde jsem šila na stroji. Tu vzpomínku jsem si uchovala a na vysoké škole, kde jsem studovala dokumentární tvorbu, jsem si na to vzpomněla a začala psát námět.“

Mezi českými snímky byla konkurence na americké ocenění vyšší, celkem se vybíralo z 50 snímků, nakonec nás bude v klání o nominace na prestižního Oscara zastupovat film Ve stínu režiséra Davida Ondříčka. Film tak porazil např. filmy Poupata nebo Čtyři slunce Bohdana Slámy, která se představila na filmovém festivalu Sundance.

Lubica Bergmanová, Ivana Moravcová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme