Snímek Lidice má premiéru. Podle prvních ohlasů aspiruje na film roku

Historický film Petra Nikolaeva Lidice má dnes v Praze premiéru. Zítra ho uvidí diváci v místech, kde vznikal - ve Štětí na Litoměřicku a 2. června se objeví v dalších českých kinech. Podle prvních ohlasů Lidice aspirují na film roku. Přitom vznikal poměrně těžce a do posledního natáčecího dne jeho tvůrci dostávali od lidí finanční dary, aby ho dotočili.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Film Lidice - natáčení

Film Lidice - natáčení | Foto: Jana Huzilová

O tom, že vznikne film o tragédii v Lidicích se mluvilo skoro pět let. Nejprve Zdeněk Mahler za předlohu s názvem Nokturno získal v roce 2007 cenu za Nejlepší nerealizovaný scénář. Režisérka Alice Nellis ho upravila a zajistila na jeho natočení alespoň část peněz a také oslovila herce. Loni v létě onemocněla a projekt předala jinému kolegovi. Petr Nikolaev její nabídku přijal:

„Ta všeobecně známá skutečnost Lidic je zpracovaná způsobem, který umožňuje ukázat celé pozadí tragédie, takže není to jenom vyhlazení Lidic, je to drobnokresba jednotlivých postav a charakterů.“

Film režisér postavil na třech silných příbězích: emocionálně silný příběh lidí, kteří byli potrestáni za něco, co neudělali. Druhým příběh je o mladících z Lidic, kteří se pokouší získat pozornost dívky a vymyslí si svou odbojnou činnost. Dopis, který ji posílají, přivede fašisty k rozhodnutí vypálit právě středočeskou obec nedaleko Kladna, protože tam by se mohli ukrývat vrazi Reinharda Heydricha.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vrž film Lidice.mp3

Třetí příběh je o muži, který v hádce zabije syna. Coby vězeň jako jediný lidický muž přežije vyhlazení obce a po návratu se musí srovnávat nejenom se svým skutkem, ale i s tím, co nacisté udělali. I tento příběh se zakládá na skutečné události. Muž se jmenoval Saidl, celá jeho rodina zahynula, zachránila se jen nejstarší dcera Blažena, která měla trvalé bydliště v Praze.

„Mě to tak nějak poznamenalo na celým životě, moje babička zemřela v Rabensbrücku a všichni strýcové byli zastřeleni v Lidicích,“ vzpomíná dcera paní Blaženy Jaroslava Vlková, která žije v Kladně.

„Moje pokrevní matka, vyučená modistka, která mě měla bohužel za svobodna, se zachránila tím, že pracovala v Praze, kde měla trvalé bydliště. V roce 1942 přišla se mnou někdy v lednu, v únoru do jiného stavu a v červnu vypálili Lidice. Její přítel zjistil, že společný život by byla tragédie, protože moje matka přišla o všechno – o rodinu, o barák v Lidicích. On taky nebyl ještě nijak zajištěný a dítě nechtěl.“

Film odkrývá málo známé události

Dědeček Jaroslavy Vlkové František Saidl žil do roku 1961. Rodina ho ignorovala a neexistoval ani oficiálně, vždyť boural lidický mýtus.

I tento moment ve filmu režisér zachytil.

V hlavní roli filmu Lidice se představí Karel Roden (v roli Šímy) | Foto: Tomáš Adamec

I když snad každý občan Česka ví, co a proč se odehrálo v Lidicích, režisér Nikolaev ve filmu nenápadně odkrývá málo známé události a souvislosti. Film klade spoustu otázek, na které ještě dlouho po závěrečných titulcích hledáte odpověď.

„Babička Anežka byla hrozně nemocná – měla oteklé ruce, revma, ani se nemohla pohybovat. Většinou ležela, a proto si děda namlouval jiné ženy, snad jí i pral a nejstarší syn se na to nemohl už koukat, co se tam děje,“ říká Jaroslava Vlková.

Film Petra Nikolaeva je silný po všech stránkách. Snímek divákovi dlouho uvízne v hlavě nejen zmíněnými silnými příběhy, ale i díky výborným hereckým výkonům. Vedle Karla Rodena a Zuzany Bydžovské, kteří hrají manželé Seidlovy, jsou pozoruhodné výkony Jana Budaře jako kasaře Petišky a Romana Luknára jako četníka Vlčka, který musí být u likvidace obce.

Michaela Vetešková, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme