Soud potvrdil půlmilionové odškodnění za nelegální stahování filmu Kuky se vrací

Režisér Jan Svěrák vyhrál boj o film Kuky se vrací. Server Share-rapid.cz musí za to, že dovolil, aby si film nelegálně stáhlo víc než třináct tisíc lidí, zaplatit přes půl milionu korun. Verdikt potvrdil Vrchní soud a informovaly o něm Hospodářské noviny. V oblasti ochrany autorských práv jde zřejmě o průlomový rozsudek.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kuky se vrací | Foto: Falcon

Za stahování filmů si provozovatelé serverů účtují různé částky, autorům z nich ale nic neplatí. V případě filmu Kuky se vrací soud jeho nabízení ke stažení zakázal.

„Já jsem rád, že je konec takovému tomu období beznaděje, kdy filmaři jen přihlíželi tomu, jak internetoví provideři využívají jejich filmy,“ řekl Českému rozhlasu v reakci na soudní verdikt režisér Jan Svěrák. Byl první, kdo se nesoudil s jednotlivcem, který film na web umístil, ale s provozovateli serveru. Ti totiž mají ze stahování zisk.

Přehrát

00:00 / 00:00

O ochraně autorských práv na internetu diskutovali na Radiožurnálu místopředseda Pirátské strany Jakub Michálek a filmový producent a režisér Ondřej Trojan

Film, klip nebo písničku může každý užívat jen pro vlastní potřebu. Umísťování odkazů nebo celých filmů na web a nabídka k jejich stažení už nejsou dovolené. Měli by se tím řídit nejen uživatelé internetu, ale především servery. Praxe je však jiná.

„Ty běžné servery pro sdílení souborů k tomu přistupují tak, že dělají mrtvého brouka. Říkají, že tohle je prostor nějakých našich uživatelů a my nezodpovídáme za to, co tam ten uživatel dává,“ potvrzuje šéfredaktor serveru root.cz Petr Krčmář.

Žaloba mířila na provozovatele serveru

Tvůrci tuto praxi kritizovali a někdy se i soudili s tím, kdo film na server nahrál, režisér Jan Svěrák je ale první, kdo u soudu uspěl. Žaloba týkající se filmu Kuky se vrací mířila totiž právě na provozovatele serveru, kteří si za stažení snímku účtují peníze. Uživatel pak může mít dojem, že film získal legálně. S tím se setkal i Jan Svěrák.

„Mně se často stává, že mi kamarádi třeba říkají, viděl jsem tvůj film včera na internetu. Já jím říkám, ale to jsi ho ukradl, a on říká, ne ne, já jsem za to zaplatil stovku za stahování dat. A to je ta stovka, která jde tomu providerovi. Z toho on nic autorům neodvádí,“ upozorňuje.

Když si tvůrce takového nelegálního počínání všimne, upozorní na to správce serveru a ten by měl dílo z nabídky odstranit. V případě Kukyho se to nestalo, a tak teď Server Share-rapid.cz musí zaplatit půl milionovou pokutu.

Jan Svěrák podle svých slov natáčí spíš pánské příběhy | Foto: Šárka Ševčíková

Podle Petra Krčmáře může tento rozsudek opravdu změnit praxi ve stahování filmů.

„Z tohoto pohledu jde o průlomové rozhodnutí, které určitě spustí vlnu takovýchto žalob proti podobným serverům. Ty jsou samozřejmě trnem v oku držitelům práv, kteří potřebují na těch materiálech vydělat, a ne aby se nekontrolovatelně šířily po internetu,“ konstatuje.

A to může do budoucna zapříčinit i konec některých serverů nebo jejich proměnu v tom smyslu, že začnou platit autorské poplatky. Tak to třeba dělají provozovatelé serveru Youtube.

Místopředseda Pirátské strany Jakub Michálek se domnívá, že rozsudek internetovým úložištím mnoho problémů nepřidělá. To, že někdo nenechal smazat film ani po upozornění, považuje spíš za výjimku.

Verdikt podle něj odráží platný autorský zákon, nikoli praxi, a otázky ohledně ochrany autorských práv na internetu se měly řešit mnohem dříve, před deseti, dvaceti lety.

„Asi tak před deseti lety se měly udělat databáze, ve kterých by tvůrci mohli prodávat svá díla za rozumné ceny, což je kolem těch třiceti, čtyřiceti korun. Mně připadá zajímavé na tomto rozsudku, že soud řekl, že jedno stažení má cenu přibližně 40 korun, to je poměrně velká změna oproti dosavadním třeba dvěma stům korunám, za které prodává Jan Svěrák svoje filmy na internetu. A ty filmy nejsou v současné době legálně k dispozici ke stažení v českém jazyce,“ poznamenal Michálek.

Jan Herget, Veronika Sedláčková, kko, Vojtěch Kouřímský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější:

Nejčtenější na Facebooku

Nejčtenější na Twitteru