Soutěžní film MFF KV Malý klenot přibližuje pád Parmalatu

V hlavní soutěži karlovarského festivalu bojuje o Křištálový globus drama Malý klenot. Děj filmu vychází z jednoho z největších finančních skandálů v dějinách Itálie. - vytunelování mlékárenského gigantu Parmalat. Snímek měl v Karlových Varech mezinárodní premiéru a přijel ho uvést osobně režisér Andrea Molaioli.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

46. filmový festival Karlovy Vary, Andrea Molaioli | Foto: Filip Jandourek

Snímek nejen režíroval, ale je podepsán i pod scénářem.

„Já i mí dva spoluscénáristé jsme si prošli stohy materiálu, také jsem si nastudovali finanční terminologii. O Parmalatu jsme si přečetli prakticky všechno, co vyšlo: články v novinách, knihy i soudní spisy,“ říká o svém filmu Andrea Molailoli.

Při přípravách se scénáristé sešli i se skutečnými aktéry kauzy, klíčové pro ně byly informace od účetního, kterého ve filmu hraje tony Servillo. Režisérovi ale nešlo o rekonstrukci skutečných událostí:

Přehrát

00:00 / 00:00

O filmu Malý klenot přímo z Karlových Varů reportuje Eva Rajlichová

„Já jsem ale chtěl zachytit spíš proces, kdy se z obyčejných lidí stávají monstra. Dostali se dostali do vedení důležitého podniku, byli zodpovědní za zaměstnance i za drobné investory. Ti jim věřili a získávali stále nové, i když věděli, že firma má vážné potíže,“ vysvětluje režisér a pokračuje:

„Pro mě byl klíčový moment to, kdy se vytrácí pocit zodpovědnosti a uvědomění si, že všechno to, co udělám, bude mít dopad nejen na mě, ale i na ostatní. Oni se vlastně přestali řídit jakoukoli etikou či morálními pravidly, a tím se ocitli mimo realitu.“

Remo Girone z Chobotnice

Zatímco o obsazení Tonyho Servilla měl režisér jasno od začátku, druhá hlavní postava - majitel filmového mlékárenského podniku Leda si na svého přestavitele musela počkat.

Nakonec si ho zahrál Remo Girone, kterého si možná čeští diváci budou pomatovat z úspěšného seriálu Chobotnice.

„Zdálo se mi, že právě on bude umět nejlépe vystihnout dvojakost té filmové postavy. Rastenaliho způsob života i vedení firmy je podle mého názoru typicky italský. Na jedné straně vystavuje ‚typické hodnoty‘, třeba náboženské cítění, dobro, o kterém si myslí, že ho vykonal pro společnost. Na druhou stranu je chování této postavy zcela v rozporu s těmito hodnotami, které on navenek hájí.“

Natáčení filmu Malý klenot trochu komplikovala i skutečnost, že kauzu Parmalat stále ještě řeší italské soudy. Přesto se téměř dvouhodinového filmu nudit nebudete.

Eva Rajlichová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme