Téma českého filmu Habermannův mlýn padlo v Německu na úrodnou půdu

Do německých kin dnes míří film Juraje Herze Habermannův mlýn. Téma poválečného odsunu Němců padlo u našich západních sousedů na úrodnou půdu. Včerejší slavnostní premiéry za účasti režiséra a řady německých herců se zúčastnila například i šéfka Svazu vyhnanců Erika Steinbachová.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Z fimu Habermannův mlýn

Z fimu Habermannův mlýn | Foto: Bontonfilm

„Ten film se mi velmi líbil, je to důležité téma, není to film, který by se snadno sledoval, ale měl by ho člověk vidět. To téma je důležitější a vážnější než samotný film,“ soudí Karsten Kastelan, místopředseda svazu filmových kritiků.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž připravila redaktorka Českého rozhlasu Klára Stejskalová

Filmový sál na české ambasádě v Berlíně byl zaplněný do posledního místa. Z reakcí se dalo soudit, že film oslovil naprostou většinu diváků. „Já jsem v Česku očekával daleko odmítavější reakci. Mládež říká, ano, je to pravdivé, je to takové. V Německu jsou zvyklí na to, že oni jsou ti zlí, ale nikdo neřekl, že mezi nimi byli také skvělí lidé,“ vysvětluje režisér Juraj Herz.

„Já jsem byl za války těžce nemocný těsně před tím, než nás odvedli do koncentráku, naproti nám žil doktor, který mi zachránil život, a po válce byl pryč i s dětmi. Já nemám představu o těch zlých Němcích. Já mám představu o těch velice slušných, a proto jsem to chtěl dělat,“dodává Herz.

Německou premiéru si nenechala ujít ani šéfka Svazu vyhnanců Erika Steinbachová: „Jsem jím hluboce zasažena, úplně jsem oněměla. Jsou tam všechny lidské charaktery, které mezi sebou vidíme dodnes. Je to lidská přirozenost. Zlí lidé, odvážní, zbabělci, to jsou povahové rysy, které se projevují v našich společných česko-německých dějinách a můžeme vidět, že jsou na obou stranách. A to nás kulturně velmi spojuje.“

Podobný německý film bojovnice za práva sudetských němců prozatím neviděla a velmi si cení, že příběh německého mlynáře Habermanna, který zosobňuje celou tragédii první poloviny 20.století natočil právě český režisér.

„Pro vyhnance to má velký význam. I díky tomuto snímku není jejich osud zapomenut.“ Ericha Steinbachová věří, že film osloví nejširší veřejnost: „Mnozí v Německu neměli představu o tom co se dělo. Co to pro ty lidi znamenalo, co si prožili.“

Klára Stejskalová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme