Tleskali vstoje, cítil jsem se velmi pokorně, přiznal po premiéře Anthropoidu režisér Ellis

Před 15 lety začal uvažovat, že natočí film o atentátu na Heydricha. Před rokem v Karlových Varech oznámil, že na dalším ročníku festivalu už film představí. A v pátek režisér Sean Ellis ve světové premiéře promítal film Anthropoid na zahájení letošního karlovarského festivalu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Delegace tvůrců filmu Anthropoid (zleva) herec Marcin Dorocinski, producent David Ondříček, herečka Alena Mihulová, režisér Sean Elilis, herec Václav Neužil , herec Toby Jones a herec Jamie Dornan.

Delegace tvůrců filmu Anthropoid (zleva) herec Marcin Dorocinski, producent David Ondříček, herečka Alena Mihulová, režisér Sean Elilis, herec Václav Neužil , herec Toby Jones a herec Jamie Dornan. | Zdroj: ČTK

Bylo to hodně emotivní, lidi tleskali vstoje, cítil jsem se velmi pokorně, prozradil pak v exkluzivním rozhovoru pro Radiožurnál.

Znají vůbec Britové ten příběh kolem atentátu na Heydricha?

Neznají. Proto jsem film natočil, aby ho poznali. Měli by vědět, že Češi byli hrdinové. Protože situace a rozpoložení celé země byly neuvěřitelně obtížné. Hodně lidí se bálo, ale několik odvážných se postavilo za to, v co věřili.

Samotný útok na Heydricha jste nemohli natáčet tam, kde se doopravdy odehrál, protože ta křižovatka už dávno vypadá jinak. Jak složité bylo najít náhradní lokaci?

Mohli jsme vycházet jen z fotografií gestapa a filmu Atentát z roku 1965, protože oni tenkrát natáčeli na tom skutečném nároží. Takže musíte tak nějak vycítit, jak by to místo vlastně mělo vypadat. Češi asi poznají, kde jsme natáčeli, a budou vědět, že to je někde jinde. Ale myslím, že jsme vybrali dobrou náhradu.

Když jste připravoval scénář a procházel různé dobové dokumenty, našel jste v nich něco překvapivého?

Samozřejmě, vždycky něco takového najdete. Zvlášť když se věnujete tak komplexním postavám, jako je Vladislav Vaněk. On jediný to celé přežil a spousta informací o tom útoku je právě od něj. Ale když zestárl, tomu, co o těch událostech napsal, bylo čím dál těžší uvěřit. Lidé najednou začali zjišťovat, že možná nebyl úplně nejspolehlivějším svědkem. Začali se ptát, jakou roli přesně hrál? A je tu poměrně hodně lidí, kteří o něm tvrdí, že spolupracoval s gestapem.

Jak moc přesný jste se snažil být? Měl jste někdy nutkání trochu ten příběh změnit, aby byl na plátně zajímavější?

Třeba úvodní pasáž se ve skutečnosti stala jinak. Po seskoku dopadli na pole, ne do lesa. Jeden z nich si vyvrkl kotník, potkali farmáře a ten je odvezl za odbojáři. Žádné velké drama. Ale jako režisér hledáte věci, které by mohly vytvořit dobrý příběh. To, že při dopadu ztratili vybavení, taky není pravda. Ale naznačí to, že celá operace nezačíná úplně povedeně.

Natáčeli jste samozřejmě v angličtině, ale snažili jste se o český přízvuk. Jak složité bylo pracovat s českými herci, kteří ho mají přirozený, a se zahraničními, kteří se ho musí naučit? Ve scénáři bylo celkem hodně složitých slov a jmen - třeba Oldřich…

V týmu jsme měli jazykové poradce. Ti natočili spoustu českých lidí z televize a rádia, a herci je pořád dokola poslouchali. Na place se stávalo, že Toby nebo třeba Cillian se ptali českých herců: „Jak se řekne tohle?" Oni jim to řekli a Toby s Cillianem to pak opakovali s českým přízvukem. Pamatuju s na hodně těžké slovo - bratři.

Češi jsou hodně vnímaví, dobře rozumí, když jiný česky mluvící člověk něco říká anglicky s českým přízvukem. Takže když slyší nějakého cizince, který se snaží mluvit anglicky s českým přízvukem, připadá jim to zvláštní. Ale v zahraničí tohle nikdo nevnímá. Uzavřel režisér snímku Sean Ellis.

Ve Spojených státech se film Anthropoid začne promítat už 12. srpna. Datum vstupu do českých a evropských kin zatím ještě není stanoveno.

Vojtěch Koval Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme