Tragický osud autora sochy Stalina na pražské Letné ožije ve filmu Monstrum

Na pražskou Letnou se na pár dnů vrátila socha Stalina. Maketu z polystyrénu postavili nad Vltavou filmaři a dnes u ní natáčejí scény do filmu Monstrum. Původní šestnáctimetrový Stalin ze žuly stál nad Vltavou před více než půl stoletím. Kvůli dalším postavám v řadě za diktátorem a tehdejší situaci v zásobování lidé mluvili o pomníku jako o frontě na maso.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stalin, Stalinův pomník na Letné | Foto: Filip Jandourek

Pomník byl odhalen 1. května 1955. Stalin byl v té době už dva roky po smrti, ale kult jeho osobnosti stále přežíval.

„Když Stalin umřel, tak si pamatuji, že to na Václaváku vysílali z tlampačů a lidi na ulici brečeli,“ vybavuje si jedna z pamětnic tehdejší doby.

„Když to postavili, maminka říkala, že místo toho měli postavit radši nemocnici. A měla pravdu. Za chvilku šel pomník zase k zemi,“ přidává svou vzpomínku na monstrózní sochu další z pamětnic.

Přehrát

00:00 / 00:00

Tragický osud autora sochy Stalina ožije ve filmu Monstrum. S autory hovořil Jaroslav Skalický

Teď se Stalin na Letnou na pár dnů vrátil, i když jen jako maketa. Jeho šestimetrovou hlavu z polystyrenu drží ve výšce lešení.

„Udělali jsme tři sochy z devíti, respektive jejich busty, a zbytek se bude dokreslovat trikově na počítači v postprodukci,“ vysvětluje producent Martin Lubomírský.

Režisér Viktor Polesný vypráví ve filmu příběh autora pomníku, sochaře Otakara Švece. „Soutěžil čistě formálně o zakázku na sochu a stalo se mu to neštěstí, že to vyhrál. A tam začíná jeho sestup do pekel existence a posléze to má tragický závěr,“ připomíná Polesný.

Otakar Švec spáchal sebevraždu ještě před tím, než byla socha dokončena. Okolnosti, které ho k tomu dovedly, jsou podle Viktora Polesného obsahem filmu.

„Fakt je, že se dostal do dvojího ohně. Jednak ho začali opouštět přátelé, psali mu anonymové, a jednak ho tlačila zezadu bolševická věrchuška. Čili on byl ve strašných tlacích. Je to prostě intimní komorní příběh toho chlapa.“

K natočení filmu inspirovala Viktora Polesného kniha Rudly Cajnera, českého autora žijícího v Rakousku, s názvem Žulový Stalin.

Režisér Viktor Polesný už nechává žít filmy svým životem | Foto: Šárka Ševčíková

„Řekl jsem si, že to je nádherné téma a zajímá mě to, jelikož už jsem v té době žil. Tak jsem napsal scénář, který se drží faktografie, a pak jsem ještě spoustu věcí nastudoval. Samozřejmě když děláte film o sochařovi, nemůžete vynechat sochu, a to ve všech fázích jejího vývoje,“ dodává režisér.

Když se provalily Stalinovy zločiny, jeho pomník dali v roce 1962 vyhodit do povětří. Filmaři budou milosrdnější - maketu rozeberou a uklidí.

Jaroslav Skalický, ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme