Triky z filmů režiséra Karla Zemana si můžete vyzkoušet v novém muzeu

Co takhle projít se po měsíci Barona Prášila? V novém muzeu slavného režiséra Karla Zemana můžete objevovat svět jeho filmových triků. Své brány pro návštěvníky otevře poprvé dnes v 10 hodin na Malé Straně v Praze. Tvůrci doporučují přinést si fotoaparáty a videokamery. Sami si totiž můžete trikové postupy vyzkoušet.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Karel Zeman | Foto: Muzeum Karla Zemana

Kdo by neznal dobrodružnou výpravu čtyř kluků do dávné minulosti v Zemanově filmu Cesta do pravěku. Nejen ta v muzeu znovu ožívá a po 57 letech si to nenechali ujít ani tři herci z filmu.

„Muzeum obdivuji. Je neuvěřitelné, že to dali dohromady za tak krátkou dobu. Úžasné. Ten pán si to zaslouží,“ říká Petr Herrman, který hrál tehdy Toníka.

„Když se podívám konkrétně na scénu s mamutem, tam jsme rekonstruovali, jakým způsobem byla tato scéna točena. Před obrazovkou, která ukazuje přehradu, jsou přistaveny kulisy až po mamuta a divák se může podívat, že triková scéna funguje a vytváří prostor pravěku,“ vysvětluje Jakub Fabel, který je spolu s Ondřejem Beránkem autorem hravé expozice.

Přehrát

00:00 / 00:00

O nové muzeum režiséra Karla Zemana se zajímala Tereza Bartůňková

V ponorce z filmu Vynález zkázy můžou zase návštěvníci periskopem ponorky sledovat souboj podmořských ponorek přímo z filmu.

Na displejích po celém muzeu jsou pak vidět filmové postupy. Některé si můžou lidé i sami vyzkoušet za pomoci svých fotoaparátů a videokamer.

Například se vznést mezi balóny na létajícím stroji. Děti si na něj mohou sednout, rozhýbat ho, zamávat křídly, vzlétnout a natočit se, jako když letí mezi balóny. Nebo se projít po měsíci Barona Prášila.

„Na tapetě je povrch měsíce a před zadní kulisou je přední kulisa nebo takzvaná maska, která představuje část filmu z Barona Prášila s palácem a s noční oblohu. Ta se postupně mění do horizontu měsíce, z kterého vyrůstá růže, na kterou si můžete sednout,“ popisuje Fabel.

To je také jedna z atrakcí, které návštěvníky zajímají nejvíce. "Všem se moc líbí, když se můžou vyfotit, jak sedí na růži uprostřed měsíční krajiny," říká ředitel muzea Jakub Matějka a dodává:

"Hodně populární je právě létající stroj. Samozřejmě i část věnovaná Cestě do pravěku s obrovskou promítací plochou a záběry velkého mamuta taky budí velký obdiv."

Přehrát

00:00 / 00:00

Jakub Matějka, ředitel Muzea Karla Zemana, v rozhovoru pro Radiožurnál

Na přípravě muzea se podílela i Zemanova dcera Ludmila, výtvarnice a spisovatelka. Jak prozradila, je pro ni otec celoživotní inspirací a doufá, že v muzeu se budou inspirovat i mladí lidé.

Muzeum také mapuje život a dílo Karla Zemana. "Díky spolupráci s Ludmilou a Lindou Zemanovou se nám podařilo představit i spoustu matriálů, které můžou vidět diváci poprvé," říká Jakub Matějka, ředitel Muzea Karla Zemana.

Alžběta Havlová, Tereza Bartůňková, Simona Bartošová, Tereza Svobodová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme