Troškovy Babovřesky mají rekordní návštěvnost, kritika je však ztrhala

Komedie režiséra Zdeňka Trošky Babovřesky slaví mimořádný úspěch. Jen za uplynulý víkend, tedy za prvních týden v kinech, ji zhlédlo rekordních více než 140 tisíc lidí. Režisér si úspěch filmu vysvětluje tím, že se u něj lidé mohli zasmát a uniknout na chvíli od každodenních starostí. Podle filmového kritika Františka Fuky měl snímek výbornou propagaci a trefil se do vkusu spousty lidí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na vernisáž zavítal do Telče i režisér pohádky Zdeněk Troška

Na vernisáž zavítal do Telče i režisér pohádky Zdeněk Troška | Foto: Olga Štrejbarová

Babovřesky jsou filmem ve sluncosenovském duchu, v němž hraje hlavní úlohu neuvěřitelná souhra náhod a nedorozumění. Kritika film ostře odsoudila.

„Kritiky už vůbec nečtu. Velice dobře si dovedu představit, co o mně píšou, nikdy žádná kritika můj film nepochválila. Žádnou novinářskou projekci jsme nedělali, protože na posledních třech projekcích mých filmů pro novináře padly jen čtyři otázky. A páni novináři snědli chlebíčky, vypili víno a stejně mě pomluvili,“ vysvětluje Troška, proč novinářské projekce nepořádá.

Přehrát

00:00 / 00:00

Rozhovor Heleny Šulcové o filmu Babovřesky s režisérem Troškou a kritikem Fukou ve Stalo se dnes

Renomovaná filmová kritička Mirka Spáčilová napsala o filmu Babovřesky, že „po svižné čtvrthodině reklam a upoutávek 21. století se člověk propadne do jiné doby, k peci a k vyšívaným dečkám, do skanzenové varianty Vesničky mé střediskové, avšak bez obsahu, smyslu a lidské důstojnosti“.

„Film nedělám pro pana X a paní Y, dělám ho pro lidi, které znám, vím, co chtějí, po čem touží. Tuto komedii vidělo 149 a půl tisíce diváků, jsou nadšení, všude jsou vyprodané sály a lidi chodí dál a dál a to je můj Český lev, můj Oscar, protože ti lidi mi volají, píší, děkují za to, že jsme jim vyčistili hlavu, že se zasmáli, oddychli, že na dvě hodiny zapomněli na svoje trable a že se těšili touhletou volovinou z jihočeské vesnice,“ říká režisér Babovřesek.

TOP 10 českých filmů dle výsledků premiérového víkendu
TitulPremiéraDiváků
Babovřesky2013140 236
Kajínek2010119 602
Okresní přebor - Poslední zápas Pepika Hnátka2012116 286
Muži v naději2011107 378
Vratné lahve2007107 357
Sněženky a machři po 25 letech2008106 869
Rafťáci2006103 320
Ženy v pokušení201093 271
Líbáš jako Bůh200992 434
Román pro muže201089 339
Zdroj: Unie filmových distributorů

Filmovému kritikovi Františku Fukovi se film nelíbil, protože prý má jiný vkus a jiný smysl pro humor než jeho tvůrci. Vysokou návštěvnost si vysvětluje mimo jiné výbornou marketingovou kampaní.

„Film se kromě toho trefil do vkusu strašné spousty lidí a ti na něj rozhodně ještě budou chodit, rozhodně to není jenom tou úspěšnou kampaní,“ říká Fuka.

„Nemám nějakou osobní nenávist ke Zdeňku Troškovi, na točení těchto filmů není nic nelegálního. Dokonce myslím, že na to nedostává žádné peníze z Fondu pro českou kinematografii, takže nemám naprosto žádný problém s tím, že si tímto způsobem slušně vydělá peníze a pobaví spoustu lidí. Jediný problém mám s tím, že kdyby se tímto způsobem začalo točit víc filmů, tak ztratím důvod vůbec chodit do kina, protože bych to fyzicky nemusel vydržet,“ dodal filmový kritik František Fuka.

Helena Šulcová, David Bernardy Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme