Uherské Hradiště se rozloučí s 37. Letní filmovou školou

Právě dnes míří do finále program 37. Letní filmové školy v Uherském Hradišti. Zatímco Karlovy Vary jsou tradičně hektickou přehlídkou novinek převzatých ze zahraničních filmových přehlídek, Letní filmová škola sází spíš na retrospektivy a neformální atmosféru.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Diváci 37. letní filmové školy v kině Hvězda

Diváci 37. letní filmové školy v kině Hvězda | Zdroj: ČTK

„Letošní letní filmová škola byla ve znamení jedné takové nejistoty, co se týká počasí, a druhé: poprvé jsme vyzkoušeli nově zrekonstruovaný prostor kina Hvězda v Uherském Hradišti. To první dopadlo, myslím, tak napůl, počasí se nám částečně vydařilo a částečně taky ne. A kino Hvězda prošlo zátěžovou zkouškou, co se týče diváků a vůbec využití na Letní filmové škole,“ hodnotí letošní ročník umělecká ředitel festivalu Pavel Bednařík.

Ačkoli přesná návštěvnost bude známa až v průběhu dneška, první odhady ukazují, že filmovou školu navštívilo přibližně 5tisíc diváků včetně hostů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Pavel Bednařík v rozhovoru pro Radiožurnál hodnotí letošní ročník LFŠ

Letos byla škola ve znamení hostů zvučných jmen. Podařilo se pozvat například srbského režiséra Emira Kusturicu nebo jeho finského kolegu Aki Kaurismäkiho.

Zajímaví hosté

„Aki Kaurismäki je režisér, který má velmi zajímavý smysl pro humor. Jeho sarkastické připomínky byly něco, s čím si lámali hlavu úplně všichni: nakolik to myslí vážně. Jeho připomínky se velmi podobaly jeho filmům, které z podobného smyslu pro humor čerpají,“ popisuje inspiratovní osobnost finského režiséra Pavel Bednařík.

Aki Kaurismäki na 37. Letní fimové škole v Uherském Hradišti | Foto: ČTK

Kaurismäki v rámci doprovodného programu filmové školy se svojí tlumočnicí také zazpíval improvizovaný a svérázný česko-finský duet.

K významným hostům patřil také thajský režisér Apičatpong Vírasechakul, příjemný člověk bez hvězdných manýrů, který rád hovoří o své tvorbě nejen filmové, ale i výtvarné.

Rumunská retrospektiva

Letošní nejrozsáhlejší retrospektivou na LFŠ byla přehlídka rumunské kinematografie od němé éry až po ostře sledovanou současnou tvorbu, které se často přezdívá jako ‚Rumunská nová vlna‘. Filmová škola představila vedle vlastních filmů také několik hostů, kteří byli zajímavým zpestřením.

Pavel Bednařík komentuje ohlasy publika na tuto rozsáhlou retrospektivu: „Diváci určitě vnímali celou rumunskou sekci jako zajímavou přehlídku kinematografie, kterou znají poměrně velmi málo. Ukázali jsme jim také různá zákoutí té kinematografie. Určitě to mohlo být velmi přínosné.“

Apičatpong Vírasechakul na 37. Letní fimové škole v Uherském Hradišti | Foto: ČTK

Rumunská filmová tvorba však nemusí být českému divákovi neznámá. Naopak: rumunská kinematografie má v Česku poměrně intenzivní zastoupení díky Rumunskému kulturnímu institutu, který vyšel organizátorům Letní filmové školy velmi vstříc.

Poslední den a chystaný další ročník

Dnes proběhne již jen několik projekcí filmů – například poslední díl série ‚Dekalog‘ od polského režiséra Krzysztofa Kieślowského, nebo ‚Leningradští kovbojové dobývají Ameriku‘ Aki Kaurismäkiho.

„Námětů pro příští ročník je určitě celá řada: ať už to jsou různá výročí nebo kinematografie, které by stály za to představit, nebo retrospektivy klasických filmů. Rozhodně ale nestojí za to se teď vyčerpávat konkrétními informacemi, které můžeme ještě změnit,“ nastiňuje směřování příštího ročníku Pavel Bednařík.

Martin Mašek, Marína Dvořáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme