Umučení Krista často láká filmaře. Ohlasy bývají rozporuplné

Vyprávění o umučení a zmrtvýchvstání Ježíše Krista láká filmaře už od vzniku filmu. O Velikonocích se odehrává nejvíc hororů a také animovaných snímků pro děti. Ježíš je superhvězda a ztvárnění jeho příběhu vždycky vzbuzovalo emoce.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mel Gibson | Foto: Vladimír Kroc

Filmová verze rockové opery Jesus Christ Superstar autorů Tima Ricea a Andrewa Lloyda Webbera měla premiéru v roce 1973, to znamená dva roky po jejím prvním uvedení v divadle v Londýně.

Ježíš zpíval o svém utrpení a pochybnostech za zvuků elektrické kytary a vypadal jako rocková hvězda, Jidáše hrál umělec s tmavou pletí. Nový pohled vzbudil ohlasy. Například podle prohlášení Svobodné presbyteriánské církve z Greenvillu byl film vědomým rouháním proti Kristovi.

Přehrát

00:00 / 00:00

Filmy s tematikou umučení a zmrtvýchvstání Krista, která vzbudily největší ohlas, představila Michaela Vetešková

Proti údajnému rouhání protestovali někteří lidé i předtím, než se v roce 1988 dostal do kin film Martina Scorseseho Poslední pokušení Krista.

Nízkorozpočtový snímek se po premiéře stal senzací, a to i proto, že obsahuje snovou scénu, která ukazuje Krista, jak se oženil a založil rodinu s Máří Magdalenou.

Ve své době se hodně mluvilo také o černobílém filmu italského režiséra Piera Paola Pasoliniho z roku 1964. Ježíše ztvárnil jako hrozbu pro tehdejší společenský řád a do role Panny Marie obsadil Pasolini svou matku.

Ježíše si o rok dříve zahrál charismatický herec Max von Sydow ve filmu Největší příběh všech dob. A vůbec první film o Kristovi natočil režisér Sidney Olcott v roce 1912.

Umučení podle Mela Gibsona

Nejvíc se ale zatím mluví o 11 let starém snímku Mela Gibsona s názvem Umučení Krista. Popisuje naturalistickým způsobem posledních 12 hodin života Ježíše z Nazaretu.

„Snímek vyvolal bouřlivé diskuze nejen ve Spojených státech. Dá se očekávat, že i u nás se budou názory na kontroverzní dílo lišit. Federace židovských obcí se předběžně dohodla s Českou biskupskou konferencí na společném zhlédnutí snímku tento čtvrtek,“ uváděly zprávy na Radiožurnálu před pražskou premiérou Umučení Krista.

„Osobně vnímám diskuzi kolem filmu jako trochu implantovanou především ze Spojených států a vidím to jako určitý komerční záměr zpopularizovat ten film,“ vyjádřil se k dění tehdejší předseda pražské Židovské obce Tomáš Jelínek.

Před sedmi lety britská online půjčovna uspořádala anketu s otázkou, který film je pro diváky nábožensky nejkontroverznější. Vítězem se stalo právě historické drama Mela Gibsona, na druhém místě byl film Život Briana od Monty Python a na třetím Scorseseho Poslední pokušení.

Michaela Vetešková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme