Unikátní snímek Století rádia převádí rozhlasové vysílání na televizní obrazovky

Vysílání Českého rozhlasu míří na televizní obrazovky. Filmovou podobu dostane v novém dokumentu České televize Století rádia, který natočil tým ostravských dokumentaristů k letošnímu 90. výročí rozhlasu. Televize dokument odvysílá v sobotu večer, jako první ho ale viděli už diváci v ostravském Minikině.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Budova Českého rozhlasu | Foto: Pavla Kopřivová

„Haló, Radiožurnál započne s vysíláním reprodukované hudby.“ K hudbě ale tentokrát přibyl i obraz, podobně starý a nekvalitní jako tento zvuk. Před diváky Minikina se objevují první záběry na stan v Kbelích, které pomalu přechází v obrázky Tomáše Garrigua Masaryka.

„Museli k tomu speciálnímu zvuku vybrat speciální obraz, to bylo velmi obtížné.“ Právě toto bylo podle scénáristy Milana Švihálka asi největší úskalí celého natáčení. On sám měl tou dobou už odpracováno, coby autor nápadu strávil hned na začátku stovky hodin u počítače.

„Já jsem byl pověřen tím, abych dal dohromady archivní zvukové záběry. Musím se opravdu poklonit autorům rozhlasového webu Příběh rozhlasu,“ říká. Bez nich by totiž práce na dokumentu trvala možná i o celé roky déle.

Přehrát

00:00 / 00:00

O unikátním snímku Století rádia informovala reportérka Kateřina Daňková

Jak dodává dramaturg Martin Novosad, snímek stojí a padá výhradně na autentickém rozhlasovém vysílání, které má v jediné hodině představit 20. století tak, jak ho mohli lidé slyšet ze svých rádií.

„Bylo to šílené. My jsme se s panem režisérem Romanem Vávrou dlouho zamýšleli, jak to v té hodně převyprávět pro televizního diváka, aby to ještě mělo smysl,“ popisuje Novosad a pokračuje:

„A nakonec jsme udělali unikátní rozhodnutí, které v televizních dokumentech nemá obdoby, že dokument postavíme opravdu jen na autentických rozhlasových nahrávkách.“

Vedle stěžejních momentů naší historie si ale dokument všímá i každodenního života, a tak nechybí zpráva o zdražení piva nebo ohlášení miliontého koncesionáře.

„Máme třeba vynikající komentář Zdeňka Svěráka ke spartakiádě v roce 1965, který jen ukazuje, jak velký talent tento člověk měl, byť pracoval v té době v rozhlase téměř ještě jako neznámý,“ doplňuje Novosad.

Snímek Století rádia vysílá České televize poprvé v sobotu 30. listopadu na kanálu ČT Art od 20 hodin a 25 minut.

Kateřina Daňková, Kateřina Prachařová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme