Uspěchaný pokus o šach-mat

V souvislosti s celovečerním debutem francouzské režisérky a scenáristky Caroline Bottaro lze zmínit českému publiku dobře známý snímek - Tajnosti Alice Nellis. Oba filmy pojednávají o ženách středního věku, které žijí na první pohled uhlazený a spokojený rodinný život, přesto v nich zdánlivě bezvýznamná situace vyvolá živelnou touhu po změně.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Z filmu: Šachová královna

Z filmu: Šachová královna | Foto: Press kit

NECHCETE ČÍST? POSLECHNĚTE SI CELOU RECENZI!

Přehrát

00:00 / 00:00

Uspěchaný pokus o šach-mat

Julii v Tajnostech zachvátí touha vlastnit klavír, Hélčne zahoří láskou k šachovým partiím. Umanutost obou znamená výkřik nespokojenosti a nedostatečnosti se striktně nalinkovanou existencí.

Na rozdíl od Alice Nellis se ale Caroline Bottaro pokouší o stylizované a rozevláté melodrama, kterému neustálé překračování vlastní komornosti paradoxně velmi škodí. V podstatných věcech je totiž Šachová královna sympatickým snímkem - disponuje civilně pojatými a výborně zahranými postavami, strhující korsickou scenérií i potenciálně dojemnou historkou o zakřiknuté ženě, která v sobě objevila netušený talent. Avšak jakoby motiv nespokojenosti se sebou samým infikoval i samotnou formu filmu.

Z filmu: Šachová královna | Foto: Press kit

Bottaro podobně jako její hrdinka touží po něčem víc, než jen po subtilní romanci. Usiluje o vzdušné a procítěné melodrama, o povznášení komorních motivů na úroveň bezmála osudovou. Odtud je žel krátká cesta ke kýči, který autenticitu vyprávění přiklání povážlivě blízko k šarlatánským formulkám červené knihovny. Mrzoutská postava Kevina Klinea by byla bezesporu působivá i bez omšelého motivu smrtelné choroby, velikost Hélčnina vítězství by se dozajista obešla i bez teatrálního zjevení prvotní inspirace - a podobných momentů, kdy film zbytečně opouští střídmost sdělení a snaží se ulovit sympatie na laciné návnady, je více.

Abych však Šachové královně nekřivdil - navzdory neohrabané snaze zapůsobit za každou cenu se jedná o přívětivý film, snesitelně senzitivní, odehraný s bravurou, citem pro jemný slovní humor a ozvučený i nasnímaný v souladu se žánrovými nároky. Nicméně Caroline Bottaro nedisponuje jistým melodramatickým rukopisem Joea Wrighta či Stephena Daldryho a ani její Hélčne nepatří mezi osudové hrdinky. Kdyby režisérka tato omezení vzala v potaz, mohla Šachová královna skončit něčím lepším než sympatickým patem.

Z filmu: Šachová královna | Foto: Press kit

Hodnocení: 60%

Joueuse (Caroline Bottaro, Francie 2008)

Vít Schmarc Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme