V Americe jde do kin nový velkofilm o prezidentu Lincolnovi

Americký režisér Steven Spielberg dnes představuje nový velkofilm o prezidentu Lincolnovi. Stopadesátiminutovou historickou fresku si nechal v Bílém domě promítnout prezident Barack Obama.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Představitel Abrahama Lincolna Daniel Day-Lewis a režisér filmu Steven Spielberg | Zdroj: Reuters

Od filmu Lincoln nečekejte strhující tempo. Děj se odehrává z největší části v interiérech a v ulicích Washingtonu.

Steven Spielberg a scénárista Tony Kushner si vzali jako podklad životopisný bestseller historičky Doris Kearnsové Goodwinové. Vybrali si z něj ale jen tu část, kdy Abraham Lincoln prosazuje v Kongresu ústavní dodatek rušící otroctví.

Prezident nese obrovskou tíhu rozhodnutí v končícím krvavém konfliktu Severu proti Jihu. Zároveň musí obratně a místy až cynicky manévrovat v Kongresu, aby dosáhl svého vznešeného cíle - definitivního osvobození afroameričanů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zpravodaj Radiožurnálu Vít Pohanka shlédl film Lincoln v jednom z vybraných amerických kin, kde měl předpremiéru

A jako by to nebylo málo, musí řešit i komplikovanou rodinou situaci a vyrovnává se s nedávnou smrtí dvanáctiletého syna.

Abrahama Lincolna ztvárnil opravdu mistrně Daniel Day-Lewis, jeho manželku Marry Todd Lincolnovou Sally Fieldová. Přidejte k tomu Tommyho Lee Jonese, který představuje klíčového republikánského Kongresmana Thaddeuse Stevense, a máte před sebou trojlístek herců, ze kterých první dva dosáhli na Oskara dvakrát, ten třetí zatím jen jednou. Zmíněná bilance se ale může už na příštích Oskarech měnit.

Snímek Lincoln nepotřebuje filmové efekty ani masové válečné scény. To hlavní drama se odehrává v Bílém domě, kongresových kancelářích, někdy i v krčmách a ulicích Washingtonu.

První kritiky jsou pochvalné a v Americe se zdá být už teď úspěch zaručený. Nejsem si jistý, jestli budou politické peripetie jednoho z klíčových okamžiků amerických dějin až tak zajímavé i pro diváky jinde ve světě.

Do českých kin se v každém případě Spielbergův Lincon dostane v lednu, takže to budete moct posoudit sami. Jestli vás jen trochu Amerika zajímá, nenechte si ho ujít.

Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme