V Benátkách měl premiéru nový film Juliana Schnabela Miral

Na Mezinárodním filmovém festivalu v Benátkách si světovou premiéru odbyl film režiséra Juliana Schnabela Miral. Možná vás napadlo, že je to krásné jméno. Pochází z perštiny a označuje červené květiny, které rostou u cesty, podobně jako vlčí máky. Ve filmu je ale Miral jméno hlavní hrdinky s poněkud drsnými osudy...

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mezinárodní filmový festival v Benátkách

Mezinárodní filmový festival v Benátkách | Zdroj: ČTK

I když film Miral začíná v devadesátých letech, záhy přenese diváka do roku 1947. Na palestinském území tehdy Hind Husseini založila domov pro opuštěné palestinské děti.

„Bylo to pro mě hodně emocionální zahrát si v tomhle filmu, a ukázat tak celému světu postavu téhle neobyčejné ženy. Vlastně jsem se snažila i o to, jí svým hraním vzdát jakousi poctu. Byla mimořádný člověk,“ říká představitelka hlavní role Hiam Abbas.

Přehrát

00:00 / 00:00

Snímek Miral z Benátek představila v Odpoledním Radiožurnálu redaktorka Eva Rajlichová

Film sleduje osudy Hind Husseini ale pouze jako vedlejší, i když důležitý příběh. Hlavní hrdinkou je Miral, dívka, která se stane trochu nechtěně politickou aktivistkou bojující za práva Palestinců.

Julian Schnabel se k profesi režiséra dostal až na konci devadesátých let. Snad každý jeho film stojí za to vidět – ať už Skafandr či Motýl, nebo snímek Než se setmí, pojednávající o životních osudech kubánského básníka a disidenta Reinalda Arenase. I ten, stejně jako aktuální Miral, vznikl na základě literární předlohy.

„Chtěl jsem natočit film na tohle téma, cítil jsem určitý druh zodpovědnosti dostat do kin příběh, který by připomněl konflikt mezi Izraelem a Palestinou,“ říká ke své horké novince režisér Julian Schnabel.

Původní profesí je výtvarník, a tak i tentokrát okouzluje diváky svou originální filmovou řečí. I když se natáčelo na exotických místech třeba v Jaffě, postavy mluví ve větší míře anglicky.

„Jestli se divíte tomu, že Arabové mluví v Miral anglicky, tak je to prostě proto, že tento jazyk ovládá, nebo mu rozumí hodně lidí. Ať se vám to líbí, nebo ne,“ dodává producent Tarak ben Ammar.

Distribuční premiéru bude mít Miral 15. září ve Francii a do Spojených států se podívá na začátku prosince.

Eva Rajlichová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme