V Británii našli ztracené díly show, která předcházela skečům Monty Python

Důvod k radosti mají fanoušci britské satirické skupiny Monty Python. V Británii se našly dva ztracené díly televizní show, která byla předchůdcem kultovního humoristického seriálu vysílaného na BBC. Ještě černobílý pořad nazvaný At Last the 1948, v překladu Konečně rok 1948, vysílala koncem 60. let televize ITV.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslední vystoupení skupiny Monty Python | Foto: Jiří Hošek

Na show, jejíž formát byl velmi podobný pozdějšímu Monty Pythonovu Létajícímu Cirkusu, se podíleli tři členové kultovní skupiny: John Cleese, jeho parťák a kamarád z Cambridge Graham Chapman, a ještě také skvělý muzikant Eric Idle.

Pro televizi ITV natočili v roce 1967 třináct epizod komediální show, která ještě byla černobílá.

Několik dílů Britský filmový institut v posledních letech nákladným způsobem zrestauroval, dva se však považovaly za navždy ztracené. Teď se díly nečekaně našly a jeden z nich se má už příští týden promítat na filmovém festivalu v Hampton Court.

Obsahuje mimo jiné skeč z knihkupectví, který John Cleese označil ve svém životopise za jeden ze svých vůbec nejzdařilejších.

Má se za to, že pořad zpopularizoval a rozrazil dveře pro nekorektní humor bez kompromisů, ostatně název „Konečně rok 1948“ byl popíchnutím televizních ředitelů a jejich zdlouhavého rozhodování. Tento humor pak Monty Python vybrousil k dokonalosti.

Že spolu obě etapy souvisejí, potvrzuje i fakt, že právě v této show vznikla fráze „And now for something completely different“, tedy Teď obraťme list, která se stala oblíbeným klišé Monty Pythonů.

Jiří Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme