V Británii probíhá festival českých filmů Made in Prague

Čtyři současné české filmy tvoří filmovou přehlídku Made in Prague, která ve Velké Británii potrvá až do dubna a zavítá celkem do dvanácti měst. Jedná se o filmy z dílny současných českých režisérů - válečné drama Protektor, road-movie Dvojka, časosběrný dokument Katka a drama bratři Karamazovi.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Protektor | Foto: Falcon

Jak na Rádiu Česko přiblížila koordinátorka přehlídky Made in Prague, Renata Clarke z Českého centra v Londýně, výběr filmů má především představit šíři české kinematografie - témata, kterými se čeští režiséři zabývají, ale také různé žánry.

„Jednotlivé filmy představují různá témata tak, aby co nejvíc oslovily britské diváky a daly jim trochu představu o tom, čím se česká kinematografie zabývá a aby si tam každý mohl něco najít,“ přiblížila.

Přehrát

00:00 / 00:00

O přehlídce českých filmů v Británii jsme si na Rádiu Česko povídali s Renatou Clarke z Českého centra v Londýně.

Připomněla, že spolukurátorkou festivalu je Angličanka, pracovnice řetězce kin Picturehouse Cinemas. „Ona se na výběr snímků dívala trochu z pohledu anglického diváka. Ale myslím, že jsme se nakonec na tom výběru shodly,“ doplnila.

Britští diváci podle ní mají zájem o kinematografii, která je jiná než ta, která je běžně dostupná v kinech. „To znamená něco jiného než hollywoodská produkce a čistá komerce. Je tady velká část publika, která hledá alternativní věci, vlastně evropskou kinematografii a ta se v běžných kinech moc neobjevuje,“ přiblížila.

Česká kinematografie je tedy jednou z mnoha, ke které britský divák nemá moc přístup. „A české filmy tak vidí jen v rámci festivalu. Takže pak takovýto festival určitým způsobem nahrazuje klasickou filmovou distribuci,“ dodala.

České filmy podle ní nyní mohou britští diváci vidět na čtyřech festivalech, které v tuto dobu v Británii běží. Připomněla, že festival Made in Prague 2011 byl slavnostně zahájen na Mezinárodním filmovém festivalu v Glasgow, druhém největším filmovém festivalu v Británii a během dvouměsíčního turné navštíví 12 britských destinací.

Tomáš Pavlíček, Katka Brezovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme