V Cannes se stálo přes noc na místa u červeného koberce. Začíná festival

Filmový svět se od dnešního dne schází v Cannes. Začíná tam 66. ročník nejslavnějšího filmového festivalu. K vidění bude dvacítka filmů v soutěži o Zlatou palmu, další stovky filmů v nejrůznějších sekcích, manévrování producentů a distributorů, nádherné moře a všudypřítomné palmy. To všechno je Cannes. A pochopitelně také hvězdy, protože bez nich by byl festival poloviční.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ředitelem filmového festivalu v Cannes je režisér Steven Spilberg

Ředitelem filmového festivalu v Cannes je režisér Steven Spilberg | Zdroj: Reuters

Než mohl festival začít, čekaly bulvár Croissete poslední úpravy. Červený koberec není ještě ráno plně rozvinut a na dohled není ani žádná limuzína.

V předvečer zahájení slavného setkání filmařů už hlídali fanoušci u vchodu slavných hotelů, jestli neobjeví známou tvář. Jiní neponechali nic náhodě a zabrali si strategické místo, odkud dobře uvidí na červený koberec. Dnes po něm poprvé půjdou hvězdy.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak to vypadá u červeného koberce z Cannes, zjišťoval Jan Šmíd

„Jsme členové fanklubu Leonarda di Capria z Itálie. Na festivalu jsme poprvé. Hlídáme si tady to místo, abychom ho mohli vidět na červeném koberci. Doufám, že budeme mít štěstí,“ říká mladičká Italka, vybavená spacákem a odhodlaná strávit před festivalovým palácem noc.

O kus dále stojí další milovnice tohoto herce.

„Teď si zamkneme židle. Vidíte, tady máme zámek. Zamkneme je k bariéře a nikdo nám naše místo nevezme. Ale přesto nenecháme nic náhodě a zůstaneme tady přes noc,“ říká dívka, která přijela z Anglie.

Dnes večer bude mít premiéru Velký Gatsby, který se promítá mimo soutěž. Většina návštěvníků festivalu ale žádný film neuvidí, protože Cannes je festival pro profesionály. Veřejnost se na filmy obvykle nedostane, ale těm, kteří čekají na své hvězdy, to vůbec nevadí.

K největším favoritům nepatří zřejmě nikdo. Pozornost vzbudí bezpochyby Roman Polanski se svým erotickým snímkem Venuše v kožichu, stejně jako Valeria Bruni Tedeschiová s filmem Zámek v Itálii. Zaujmou jistě bratři Coenové či Steven Soderbergh. Bez povšimnutí pak určitě nezůstane úpírský snímek Jima Jarmusche s názvem Jen milenci zůstanou naživu.

České filmové centrum přímo v Cannes

Česko bude mít na festivalu v Cannes své zastoupení. Porota vybrala v sekci Cinefondation krátký animovaný filmu O šunce režisérky Elišky Chytkové. Mezi 18 soutěžícími snímky je ještě jeden český animovaný film. Jmenuje Pandy a vyrobil ho mladý režisér Matúš Vizár.

Přihlášených filmů do téhle sekce bylo 1550. A tak se dá říct, že už samotný výběr je docela velký úspěch. Do dokumentárního programu Doc Corner, který je v Cannes od loňska novinkou, přihlásilo České filmové centrum dvanáct dokumentů.

České filmové centrum má v Cannes vlastní pavilon. Na festival se podívají také zástupci karlovarského filmového festivalu. Nejspíš proto, aby se inspirovali novými festivalovými trendy.

V Cannes se prezentují také filmy, které ještě natočené nejsou. I Češi tak zde budou mít své scénáře, pro které se snažit hledat zahraniční partnery a koprodukci.

Jan Šmíd, Pavel Polák, Marína Dvořáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme