V Hollywoodu se budou předávat Oscaři. Favoritem je Spielbergův snímek Lincoln

V Los Angeles se budou po pětaosmdesáté udělovat Oscaři. Hlavními favority na získání zlatých sošek za nejlepší film a režii jsou Steven Spielberg se snímkem Lincoln a Ben Affleck s dramatem Argo. Bez naděje ale nejsou ani muzikáloví Bídníci nebo drsný Nespoutaný Django Quentina Tarantina.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Představitel Abrahama Lincolna Daniel Day-Lewis a režisér filmu Steven Spielberg | Zdroj: Reuters

Papírovým favoritem letošních Oscarů je nepochybně Spielbergův Lincoln. Má dvanáct nominací na zlatou sošku včetně té nejváženější za nejlepší film.

Není ale vyloučené, že se bude opakovat scénář ze Zlatých glóbů, kde Lincoln z početných nominací proměnil nakonec jen jednu - cenu za nejlepší výkon si odnesl Daniel Day-Lewis.

S celkově 11 nominacemi za Lincolnem jen těsně zaostává Pí a jeho život režiséra Anga Lee. Muzikál Bídníci a snímek Terapie láskou má každý po osmi nominacích. Přesto je aspoň podle amerického tisku za nejvážnějšího Lincolnova konkurenta považovaný Argo.

Thriller režírovaný Benem Affleckem líčí pravdivý příběh o záchraně šesti amerických diplomatů za islámské revoluce v Íránu v roce 1979. Má sice jenom 7 nominací - tedy o čtyři méně než Lincoln. Ale právě na zmíněných Zlatých glóbech dostal cenu za nejlepší film i režii a není vyloučené, že úspěch zopakuje i při udílení Oscarů.

Režisér vítezného filmu Argo Ben Affleck (vlevo) s producenty Grantem Heslovem (uprostřed) a Georgem Clooneym (vpravo) | Foto: Reuters

Výčet filmů s největší nadějí zazářit by určitě nebyl úplný bez Nespoutaného Djanga Quentina Tarantina. Ten je nominovaný v pěti kategoriích. Kromě ceny za nejlepší film si může mimochodem Tarantino odnést Oscara za scénář nebo německý herec Christoph Waltz za vedlejší roli.

A pak je tady ještě režisérka Kathryne Bigelowová a její snímek 30 minut po půlnoci. Příběh o dopadení a smrti Usámy bin Ládina. I ten je mezi 9 snímky nominovanými na hlavní cenu za nejlepší film. Kromě toho má herečka Jessica Chasteinová naději na Oscara za nejlepší ženský herecký výkon v hlavní roli.

Slavnostní večer bude moderovat všestranně talentovaný Seth McFarlane, známý komik, animátor a duchovní otec populárního kresleného seriálu Griffinovi. Očekává se, že by mohl pomoci oživit zájem a zvýšit sledovanost Oscarů. Ta v posledních letech v Americe stagnovala a na filmovou slavnost se loni dívalo méně než 40 milionů diváků.

Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme