V Karlových Varech rozdali hlavní ceny. Nejlepší režii vyhrál Hřebejk

Na Mezinárodním festivalu v Karlových Varech byly rozdány hlavní ceny. Křišťálový glóbus si odtud odváží maďarsko-německý snímek režiséra Jánose Szásze Velký sešit. V prestižní kategorii Nejlepší režisér zvítězil Jan Hřebejk za film Líbánky, který byl na festivalu uveden v předpremiéře.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předání cen na 48. MFF Karlovy Vary. Cenu za režii dostal Jan Hřebejk

Předání cen na 48. MFF Karlovy Vary. Cenu za režii dostal Jan Hřebejk | Foto: Filip Jandourek

"Velice děkuji. Je to pro nás velká čest. Jsem tu jménem Jánose Szásze. On sám tu bohužel nemůže být, je v New Yorku, kde má za dva dny uvézt Velký sešit do kin," prohlásil na ceremonii ve Velkém sále hotelu Thermal producent snímku Szándor Söth.

Křišťálový glóbus převzal z rukou hvězdného režiséra Olivera Stonea. Maďarsko-německé drama natočené podle kontroverzní literární předlohy vypráví příběh dvou chlapců, kteří se snaží přežít těžké chvíle tím, že se systematicky zocelují.

Zvláštní uznání v hlavní soutěži bylo uděleno polskému filmu Papusza režisérské dvojice Joanny Kosové-Krauzeové a Krzysztofa Krauzeho.

Zvláštní cenu poroty vyhrál britský snímek Pole v Anglii, který režíroval Ben Wheatley. Cenu za nejlepší ženské role si odnesly Amy Mortonová, Louisa Krauseová, Emily Meadeová a Margo Martindaleová z snímek Ptáče.

Nejlepší mužský herecký výkon podal Ólafur Darri Ólafsson v islandském snímku XL režiséra Marteinna Thorssona.

Divácká cena putovala do rukou Alice Nellis za tragikomedii Revival. V Soutěži letos hlasovalo přes 71 tisíc diváků. Příběh stárnoucích rockerů, kteří se po čtyřiceti letech snaží o návrat, zachycuje podle režisérky u nás málo zpracovávané téma.

„U nás je doba pozdějšího dospívání, věku, kdy už je člověk dospělý a už má vyrostlé děti, tak je to něco, o čem se příliš nemluví, když se o tom mluví, tak buď nenápadně, nebo s výrazem, že vlastně stáří je nové mládí, ale ne moc realisticky,“ vysvětluje Nellis.

Zvláštní uznání v soutěžní sekci Na východ od Západu získal slovenský snímek Zázrak Juraje Lehotského. Hlavní cena v této sekci byla udělena polskému filmu Tomasze Wasilewského Plovoucí věžáky.

Zuzana Vlčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme