V kině Světozor má premiéru dokument Zatemněná demokracie

Režisér Oliver Malina Morgenstern natočil celovečerní dokumentární film o vzrůstajícím neonacismu v Evropě - Zatěmněná demokracie. Ne náhodou má snímek premiéru v kině Světozor dnes večer. Bude se totiž promítat při příležitosti 65. výročí posledního dne koncentračního tábora Auschwitz - Birkenau.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kino Světozor - stávající vchod | Foto: Hynek Bulíř

Dokument je především o tom, jak spolu souvisí neonacismus a islámský extremismus. "Tyto dva extrémy jsou, ač to může znít nelogicky, velmi dobře propojeny. Dokumentární film je o tom, jak by to mělo být, aby nám ze školních lavic nerostli noví neonacisté," řekl režisér Oliver Malina Morgenstern.

Přehrát

00:00 / 00:00

Dokument Zatemněná demokracie mapuje neonacismus.

Morgenstern natáčel osmdesátiminutový snímek čtyři roky. Za tuto dobu se pokusil zmapovat místa s největším výskytem neonacistů zejména na našem území. "Natáčel jsem v lokalitách Janov, Ústí nad Labem, Praha, Rakovník, Krupka nebo Hradec Králové," přiblížil režisér.

V dokumentu se objeví i nejrůznější osobnosti, které vyjadřují své názory. Například také Oldřich Stránský, který přežil koncentrační tábor. Vypráví, jak se po letech se svým přítelem vypravil na neutěšené místo tábora Osvětim.

"Byl krásný teplý den, tak jsme si sedli pod stromy, které byly blízko plynových komor. A najednou jsem se ptal: Slyšíš ty tisíce duší, které tady kolem nás jsou?" vzpomíná v dokumentu Stránský.

Zuzana Filípková, Alice Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme