V kinech běží Mikulášovy patálie

Mikulášovy příběhy René Goscinnyho vycházely od konce 50. let a vyrostlo na nich - nejen ve Francii - několik generací čtenářů. Až loňský rok se však Mikuláš a jeho kamarádi Kryšpín, Augustýn, Vendelín, Viktorín, Fridolín a Celestýn objevili na filmových plátnech.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mikulášovy patálie | Foto: Hollywood Classic Entertainment

Režisér Laurent Tirard literární předlohu ctí a zachovává jejího ducha, zároveň ale dokázal 50 let starými příběhy pro děti oslovit (dospělého) současného diváka.

Zatímco Mikulášovy patálie v knižní podobě tvoří řada drobných, více či méně šťastných příhod Mikuláše a jeho kamarádů ze školních škamen, ve filmu jsou ty vybrané z nich poskládané do jednoho příběhu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Mikulášovy patálie

Ústřední dějovou linii v něm tvoří Mikulášova snaha odvrátit nadcházející katastrofu v podobě příchodu malého bratříčka, která pravděpodobně bude mít za následek Mikulášův odsun do garáže, případně do lesa.

S pomocí svých kamarádů se snaží situaci řešit všemi dostupnými prostředky, s nejlepším úmyslem a různě katastrofickými následky. Oběťmi akceschopnosti Mikuláše a jeho přátel jsou nejčastěji dospělí: školní vychovatel, sympaticky odevzdaná učitelka či mile maloměšťáčtí rodiče.

I přes nedorozumění a dramatické momenty (nefalšovaná automobilová honička s mimozemšťanem za volantem) tu však tvoří svět dětí i dospělých láskyplný, harmonický celek. Tirard v něm vyvolává vzpomínku na staré časy, kdy maminky byly maminkami a vařily v pastelových šatech, tatínkové s dýmkou zpoza novin trousili moudra a klukovská dobrodružství se odehrávala na plácku za ohradou.

I přes lehce sentimentální náboj a staromilství (včetně všech těch roztomilých retro artefaktů v podobě oblečení, účesů, aut a interiérů) jsou Mikulášovy patálie energickou komedií, která má cit i vtip - slovní, situační i (při vší úctě k francouzské kinematografii) britsky suchý.

Přehrát

00:00 / 00:00

Až příliš pastelové Mikulášovy patálie

Série gagů ve scéně, v níž jsou Mikuláš, Kryšpín, Vendelín, Fridolín a Celestýn podrobeni školní lékařské prohlídce, bez problémů obstojí v konkurenci třeskutě vtipných animovaných filmů z dílny Pixaru či Disneyho.

Paralelně s reálným dějem se ve snímku objevují i snové či fantazijní představy jednotlivých hrdinů, v nichž tvůrci filmu popustili uzdu imaginaci a z dětské představivosti udělali rovnocenného partnera "serióznímu" vyprávění.

K dětskému světu odkazuje ostatně již úvodní animovaná titulková sekvence, v níž jsou použity ilustrace Jeana-Jacquese Sempého, které spolu s Goscinnyho textem vytvořily kongeniální celek.

To, jakým pokladem francouzské dětské literatury Mikulášovy patálie jsou, dokazují i náročné přípravy na natáčení. Castingem prošlo na 8000 dětí z celé země, než tvůrci filmu sestavili Mikulášovu partu tak, jak si ji - nejspíš - představuje několik generací čtenářů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Mikulášovy patálie

Otázkou je, nakolik je film s dětským hrdinou skutečně pro děti a nakolik jej s dojetím ocení spíše generace dnešních třicátníků a čtyřicátníků. I tak jsou ale Mikulášovy patálie pekelně dobrý a vůbec senzační tip na předvánoční kino.

Související odkazy: oficiální stránky filmu, ČSFD (flash video), HCE

Mikulášovy patálie (Le Petit Nicolas), komedie / rodinný, Francie, 2009, 91 min

Režie: Laurent Tirard, scénář: Alain Chabat, hudba: Klaus Badelt

Hrají: Maxime Godard, Valérie Lemercier, Kad Medad, Vincent Claude

Věra Šmejkalová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme