V kinech má premiéru Hřebejkův film Líbánky

Premiéru má dnes nový film Jana Hřebejka Líbánky. V běžné distribuci bude od zítřka. Snímek je na pomezí psychologického dramatu a detektivky a sám Hřebejk věří, že diváky může zaujmout nebo přímo strhnout.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Režisér Jan Hřebejk v Karlových Varech představil soutěžní snímek Líbánky | Zdroj: ČTK

Příběh, který se může stát každému z nás, tak sami tvůrci charakterizují psychologické drama Líbánky. Filmový plakát zachycující představitelku hlavní role Aňu Geislerovou v emoční proměně od euforie až k úplnému propadu, naznačuje, jak se bude příběh dvou svatebních dní odvíjet.

A to je podle umělecké poradkyně karlovarského festivalu a jeho někdejší dlouholeté umělecké ředitelky Evy Zaoralové dobře zachyceno i ve vizuálním zpracování snímku:

Přehrát

00:00 / 00:00

O novém filmu režiséra Hřebejka natáčela Zuzana Vlčková

„U Hřebejkových Líbánek mi v paměti utkvěla kamera, protože je vynikající. Dovede se přizpůsobit dvěma polohám filmu, odlehčené i tragické.“

Sami tvůrci nejdříve film spojovali s předchozími snímky Nevinnost a Kawasakiho růže. Měly tvořit jakýsi pomyslný obsahový triptych. Jan Hřebejk ale skoro půl roku od dokončení snímku považuje za zdařilejší přirovnání k filmu Musíme si pomáhat:

„Na začátku psaní byl rozhovor Petra Jarchovského s Václavem Marhoulem o atmosféře na internátní filmové škole v Čimelicích. Potom se mu to propojilo do možného námětu s takovou situací, kdy se na svatbě objevil člověk, o kterém nikdo přesně nevěděl, co tam dělá.“

Každého může jednou dohnat jeho minulost. Takový je hlavní motiv filmu Líbánky, který měl předpremiéru už na filmovém festivalu v Karlových Varech. Jan Hřebejk si odtud v rámci hlavní soutěžní kategorie odvezl cenu za nejlepší režii.

Zuzana Vlčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme