V Místě u moře má vše svůj smysl, dokonce i přihlouplý výraz Caseyho Afflecka

Nové komorní drama z pera amerického scenáristy Kennetha Lonergana je plné překvapení. Affleckovi například neskončili s rozdáváním talentu u staršího syna a originální název filmu neodkazuje na severoanglické industriální město. Těžké téma, které zpracovává, by také nemělo fungovat zároveň jako trpká komedie a charakterové drama, šest oscarových nominací nicméně svědčí o opaku.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Z filmu Místo u moře

Z filmu Místo u moře | Foto: Falcon

Trailery se nám často snaží prodat falešné příběhy a emoce. Někdy je to k užitku, protože upoutávka naláká na pocit, který v samotném filmu schází. Menší snímky to ale může zploštit do laciné verze toho, co údajně očekává mainstreamový divák. Konkrétně z Místa u moře se tak stala jakási grandiózní, i když pochmurná, cesta jednotlivce do zvuku líbivé upbeatové skladby. A to ačkoli v samotném snímku zní výhradně klasická hudba či kostelní chorál.

Massachusettský Manchester, kam se Lee Chandler v podání Caseyho Afflecka vrací po smrti svého bratra, je totiž smutným rybářským městem se smutnou mozaikou lidí. Ne, že by z něj zcela vyprchal humor a naděje, Lonergan si ale dává záležet, aby všechny interakce odrážely mrazivé období, v němž se příběh odehrává.

Jak se dozvíme z postupně dávkovaných flashbacků, Lee má svých problémů dostatek. Teď se ale má navíc stát poručníkem svého náctiletého synovce Patricka (Lucas Hedges), který se odmítá odstěhovat, protože „hraje v kapele a má dvě holky“. A tak se Lee po chvilce vzdorování rozhodne tísnivosti přímořského Manchesteru vzdorovat. Jenže vzpomínky, před nimiž se dalo aspoň částečně utéct v Bostonu, se mnohem hůře potlačují na místech, kde vznikly.

Michelle Williams ve filmu Místo u moře | Foto: Falcon

Lonerganův snímek není pouze studií jednoho tragického charakteru, ale určitým vhledem do toho, jak se lidé vyrovnávají se smrtí a vlastní vinou. Mistrně se přitom proplétá mezi časovými rovinami a střídá vážnější polohy s úsměvnými, ačkoli ani v těch se nikdy příliš nevzdálí od syrové reality a přirozené trapnosti. Jeho slova pak nejen hezky znějí, mají i smysl a své místo, a to i v nejmenších detailech, jako je třeba název lodi.

Na herecké úrovni převládá typicky affleckovská zasmušilost, tedy herecká figura, v níž jak se zdá, je Casey ještě přesvědčivější než bratr Ben. Jeho lehce tupý výraz jednoduše budí sympatie. Nelze přitom ani popřít, že Affleck procítí doslova i odhazování sněhu z cesty. Hůře se už ovšem odhaduje, kdy Affleck zprostředkovává Leeho zármutek a kdy jen zůstává jeho nepředstíraná nátura.

MÍSTO U MOŘE
drama
USA, 2016, 137 min
Režie a scénář: Kenneth Lonergan
Hrají: Casey Affleck, Michelle Williams, Kyle Chandler, Lucas Hedges, C. J. Wilson a další
Hodnocení: 80 %

Hloubku Affleckova prožitku ještě umocňuje zrcadlo, kterým se pro jeho postavu stávají pubescentní Patrick a bývalá manželka Randi (Michelle Williamsová). Oba představují nejen diametrálně rozlišné charaktery, ale i různé způsoby jednání v následku tragédie. Zatímco Lee se skrývá za těžce vybudovanou zdí, Randi otevřeně své emoce prožívá a dokáže i o nich mluvit. Na Patricka pak zbývá role někoho, kdo odlehčí i nejtíživější z situací.

Místo u moře jde do oscarového boje s 6 nominacemi, a to za nejlepší snímek, režii, scénář a herecké výkony trojice hlavních představitelů Caseyho Afflecka, Michelle Williamsové a Lucase Hedgese. Pro jeho distributora, streamovací platformu Amazon Studios, je to navíc vůbec první oscarová nominace.

Zda se snímku podaří nějakou z nominací obhájit, se dozvíme na konci února. Zatím to ale vypadá, že jediné, co stojí mezi Affleckem a zlatou soškou, je jeho osobní minulost. Anebo Denzel Washington.

 

Kristina Roháčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme