V Praze končí Febiofest. Uzavře ho Weirův snímek Útěk ze Sibiře

Na závěrečném večeru Febiofestu v Praze, který se letos koná po osmnácté, bude předána cena české kritiky Kristián za celoživotní přínos světové kinematografii Peteru Weirovi. Celou filmovou přehlídku, během níž měli diváci možnost shlédnout 190 filmů z 56 zemí, ukončí právě Weirův film Útěk ze Sibiře.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Febiofest 2011 | Foto: Filip Jandourek

Tento měsíc se festival rozjede mimo Prahu a zaplní kina v Plzni, Hradci Králové, Pardubicích, Liberci, Českých Budějovicích, Brně, Olomouci a Ostravě. Febiofest v ČR definitivně skončí 16. dubna.

Přehrát

00:00 / 00:00

Končí Febiofest. Téma pro jednoho z organizátorů festivalu Pavla Sladkého.

Podle jednoho z organizátorů festivalu Pavla Sladkého festival eviduje oproti loňskému roku lehký pokles diváků. „Přesto jsme s průběhem i množstvím diváků spokojení. Navíc se zde sešla poměrně elitní sestava zahraničních hostů. Dorazilo 190 filmů, které se všechny stihly odpromítat,“ řekl Rádiu Česko Sladký.

Pocta Peteru Weirovi

Jak bylo řečeno v úvodu, festival zakončí snímek útěk ze Sibiře. Podle Sladkého v tom ale není nikterak určující symbolika. „Nejedná se o snímek, který by byl vyloženě vybrán na závěr nebo slavnostní zakončení. Je to spíše součást pocty Peteru Weirovi. Je tak jednou ze čtveřice filmů, které letos od něj promítáme. Weir výrazně pozvedl prapor australské kinematografie ve světě,“ uvedl Sladký.

Tradiční součástí Febiofestu je Music Fest. Nejinak tomu je i letos. „V garážích multiplexu, kde je festival uskutečňován, funguje jakýsi improvizovaný filmový klub, kde je dostatek místa, a to i pro několik tisíc lidí, kteří letos přišli na kapely nejrůznějších žánrů. Jedná se o publikum, které přitahuje zase trochu jiné diváky než filmový festival,“ uzavřel Pavel Sladký.

Vladimír Kroc, Lukáš Vincourek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme