V Praze startuje Festival krátkých filmů

V pražském kině Světozor dnes začíná Festival krátkých filmů. Letos divákům nabídne mimo jiné sekci Joy of Six, v níž se představí snímek Žádost o přátelství odeslána s Judi Denchovou v roli milovnice sociálních sítí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Festival nabízí divákům i skandinávskou sekci, ve které se objeví mimo jiné islandský snímek Ptáčata | Foto: Festival krátkých filmů Praha

Krátké filmy patří v Čechách k méně prozkoumaným žánrům. V zahraničí se mu filmaři věnují mnohem více. Jak se jim to daří, to se pokusí festival ukázat už poosmé.

V mezinárodní soutěži čtyřdenní přehlídky krátkometrážních filmů se letos utká 17 snímků a podle Radky Weiserové z programového oddělení se mají diváci na co těšit.

„Zejména v soutěži se většinou objeví jen tak jeden dva z jiné oblasti než Evropy a Austrálie, což jsou takové mocnosti krátkých filmů. Letos je ale v programu i film z Tchaj-wanu nebo Malajsie,“ říká Weiserová.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na program festivalu se podívala redaktorka ČRo Eva Rajlichová

Žádný český zástupce se sice do soutěže neprobojoval, tuzemská tvorba ale na festivalu nechybí.

Nejde přitom jen o studentské práce, byť v Čechách jsou jinak krátké filmy právě studentskou doménou, upozorňuje Weiserová.

„Pokud jsou studentské, tak jsou z pražské FAMU. Je tam ale i film vytvořený v minulém roce v rámci nezávislých produkcí,“ dodává.

Zahraniční filmaři formát krátkometrážních snímků hojně využívají, nevyhýbají se mu ani slavní herci. O tom ostatně podá přesvědčivý důkaz program Joy of Six, který představí šest nezávislých filmů od talentovaných britských tvůrců.

Festival krátkých filmů myslí i na ty, kteří mají rádi projekce v pozdních hodinách. Právě pro ně je připravená sekce Brutal Relax Show. Kromě klasických hororů nabídne i o něco pikantnější program.

Eva Rajlichová, Alina Holušová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme