V rámci festivalu Sametová něha 25 se v Lucerně promítnou filmy o listopadu 1989

Festival s názvem Sametová něha 25 nabídne filmy, které se věnují událostem listopadu 1989 v Československu. Uskuteční se v pražském kině Lucerna ode dneška do pondělí. Na programu budou jak dokumenty, tak i snímky hrané.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dav lidí na Václavském náměstí (Wilsonova ulice) | Foto: Soukromý archiv pana Růžičky

„Festival Sametová něha se snaží prezentovat veřejnosti to nejlepší a nejzajímavější z české a slovenské kinematografie a televizní tvorby, co o listopadu 89 za těch 25 let vzniklo,“ přibližuje Ladislav Snopko, koordinační dramaturg festivalu.

Jsou to podle něj hlavně dokumentární filmy, které se snaží co nejvěrněji zachytit události listopadu 89. „Mezi které patří například film Něžná revoluce od režisérů Střechy a Slavíka. Je to takový rychlý sestřih dokumentů z roku 1989 a zejména z období po 17. listopadu. Zajímavý je i snímek slovenské dokumentaristky Zuzany Piussi Muži revoluce,“ naznačuje.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na festivalu Sametová něha se v Lucerně promítnou filmy o listopadu 1989. Detaily prozradil koordinační dramaturg festivalu Ladislav Snopko

Kromě dokumentů nabídne festival i několik hraných filmů s tématikou revoluce 1989 nebo jejích protagonistů.

Jak říká dramaturg přehlídky a ředitel kina Lucerna Bedřich Němec, českých hraných filmů s tématem sametové revoluce nebylo natočeno mnoho.

„Je to poměrně nový Vejdělkův snímek Něžné vlny, tam je revoluce komicky podaná. Je to určitě snímek Ireny Pavláskové Corpus delicti. A pak je tam taková kuriozita, film Zdeňka Trošky, který se jmenuje Zkouškové období, vznikal ještě před listopadem a dokončoval se po listopadu, takže revoluce tam byla uměle importována,“ popisuje.

Tomáš Pilát Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme