V Resslově ulici v Praze se kvůli filmu Anthropoid opakuje boj gestapa s parašutisty

Příběh Jozefa Gabčíka, Jana Kubiše a okolnosti atentátu na Reinharda Heydricha se příští rok dostanou jako film do celosvětové distribuce. Britsko-francouzsko-český film Anthropoid se natáčí na autentických místech o tomto víkendu v okolí chrámu svatých Cyrila a Metoděje v pražské Resslově ulici. Je uzavřená, protože musela pro potřeby filmařů dostat podobu z roku 1942.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Natáčení na rohu Resslovy ulice a ulice Na Zderaze

Natáčení na rohu Resslovy ulice a ulice Na Zderaze | Foto: Filip Jandourek

Na rohu ulic Resslovy a Na Zderaze stojí zelený náklaďák s německým nápisem Abstand 100 m, v překladu Odstup 100 metrů, a všude okolo chodí lidé v dobovém oblečení ze 40. let.

Zatímco exteriéry se točí v Resslově ulici a jejím okolí, uvnitř samotného chrámu se natáčet nebude. Interiéry si filmaři vybudovali v ateliéru na Barrandově.

„Netočilo se to tady, protože by to ani nebylo možné – všechny ty boje a tak dále. Také jsme některé věci z chrámu půjčovali, aby to bylo opravdu autentické,“ vypráví správce chrámu a zakladatel pomníku hrdinů Heydrichiády Jaroslav Šuvarský.

Přehrát

00:00 / 00:00

V Resslově ulici v Praze se v rámci filmu Anthropoid natáčí scéna z června 1942, kdy se Němci snažili dostat z úkrytu atentátníky na Heydricha

Film nebude dokumentem, který by byl do posledního detailu přesným a věrným popisem událostí, přesto se ale tvůrci snaží být co nejblíže pravdě.

„Každý den jsou tady pánové z Vojenského historického ústavu a tvrdě na nás šlapou. Byly i určité scény, které nechtěli, aby se udělaly a Sean (režisér Sean Ellis, pozn. red.) na ně vždycky dal,“ podotýká producent David Ondříček.

Podle režiséra Seana Ellise je skutečnost tak zajímavá, že nebylo potřeba ji přikrášlovat.

„Příběh sám o sobě je tak neuvěřitelný film, že není potřeba nějakých pomůcek. Samozřejmě, že tam budou vymyšlené postavy, ale příběh je jinak opravdu podle historie,“ dodává další z producentů Pete Shilaimon.

Počasí odpovídat realitě nebude

Autoři při plánování scén zjišťovali i to, jaké bylo 18. června 1942 počasí. Když se Němci snažili požárními hadicemi vyplavit atentátníky z krypty kostela, bylo kolem 20 stupňů a zataženo.

„Předem říkám, že to nebude sedět, protože jsme měli zrovna smůlu, že bylo deset minut zataženo a deset minut sluníčko, takže se to různým způsobem dohání, ale takto dokonalí nebudeme,“ uzavírá Ondříček.

Premiéru by měl film Anthropoid mít na přelomu jara a léta příštího roku. Tvůrci doufají, že se jim podaří dostat na festival v Cannes.

Atentát na Heydricha | Foto: Michal Jindra

Martin Karlík, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme