V sekci restaurovaných filmů promítnou v Cannes i české sci-fi Ikarie XB 1

V Cannes dnes začíná prestižní filmový festival. Kromě desítek snímků, filmových hvězd a červených koberců nabídne i jednu českou klasiku, a to digitálně restaurovaný sci-fi film Ikarie XB 1.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Miroslav Macháček ve filmu Ikarie XB 1 | Foto: Filmové studio Barrandov

Píše se rok 2163 a do kosmu se vydává vesmírná loď. Poklidný let ale přeruší série dramatických událostí. To je ve zkratce děj slavného českého filmu z roku 1963.

O jeho významu svědčí i to, že právě Ikarii XB 1 vybrali do první várky snímků digitalizovaných v rámci velkého projektu Národního filmového archivu.

„Z dnešního hlediska je zakladatelským dílem moderních sci-fi filmů a navíc víme, že když Stanley Kubrick připravoval Vesmírnou odyseu, tak právě tento film v New Yorku také viděl,“ vysvětlil ředitel archivu Michal Bregant.

Přehrát

00:00 / 00:00

Česká vědeckofantastická klasika Ikarie XB 1 se chystá do Cannes. Film z roku 1963 připomněli Klára Fleyberková a Tomáš Pilát

Digitálně zrestaurovanou verzi Ikarie XB 1 uvidí diváci na prestižním filmovém festivalu v Cannes.

Dostat se do výběru není podle Michala Breganta vůbec jednoduché. S organizátory jednal asi rok.

„Hlásí se tam stovky a stovky restaurovaných filmů a důležité je i to, že ředitel festivalu Thierry Frémaux tuto sekci považuje za jakousi výkladní skříň či vlajkovou loď digitálního restaurování,“ popsal.

Už teď se o českou sci-fi klasiku hlásí i další festivaly z celého světa.

Tomáš Pilát, Klára Fleyberková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme