V sekci restaurovaných filmů promítnou v Cannes i české sci-fi Ikarie XB 1

V Cannes dnes začíná prestižní filmový festival. Kromě desítek snímků, filmových hvězd a červených koberců nabídne i jednu českou klasiku, a to digitálně restaurovaný sci-fi film Ikarie XB 1.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Miroslav Macháček ve filmu Ikarie XB 1

Miroslav Macháček ve filmu Ikarie XB 1 | Foto: Filmové studio Barrandov

Píše se rok 2163 a do kosmu se vydává vesmírná loď. Poklidný let ale přeruší série dramatických událostí. To je ve zkratce děj slavného českého filmu z roku 1963.

O jeho významu svědčí i to, že právě Ikarii XB 1 vybrali do první várky snímků digitalizovaných v rámci velkého projektu Národního filmového archivu.

„Z dnešního hlediska je zakladatelským dílem moderních sci-fi filmů a navíc víme, že když Stanley Kubrick připravoval Vesmírnou odyseu, tak právě tento film v New Yorku také viděl,“ vysvětlil ředitel archivu Michal Bregant.

Přehrát

00:00 / 00:00

Česká vědeckofantastická klasika Ikarie XB 1 se chystá do Cannes. Film z roku 1963 připomněli Klára Fleyberková a Tomáš Pilát

Digitálně zrestaurovanou verzi Ikarie XB 1 uvidí diváci na prestižním filmovém festivalu v Cannes.

Dostat se do výběru není podle Michala Breganta vůbec jednoduché. S organizátory jednal asi rok.

„Hlásí se tam stovky a stovky restaurovaných filmů a důležité je i to, že ředitel festivalu Thierry Frémaux tuto sekci považuje za jakousi výkladní skříň či vlajkovou loď digitálního restaurování,“ popsal.

Už teď se o českou sci-fi klasiku hlásí i další festivaly z celého světa.

Tomáš Pilát, Klára Vičíková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme