V Teplicích začal jubilejní Anifest, hned diváckým rekordem

V Teplicích začal desátý ročník mezinárodního festivalu animovaných filmů Anifest - potrvá do neděle. Letos se na něj přihlásilo 1 500 snímků z více než 60 zemí, do soutěže jich bylo vybráno 350 - celovečerních, krátkých, studentských i dětských. Svou soutěž mají také znělky, videoklipy a reklamy. V celovečerní tvorbě o cenu usilují i dva české filmy: Fimfárum - do třetice všeho dobrého a Autopohádky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Logo Anifestu 2011 | Foto: Anifest

Nejvýznamnější festival animovaných filmů v Česku letos slaví 10. narozeniny - a podle ředitele Jakuba Hory je připomene mnoha způsoby: zavzpomíná na vítězné tituly z minulých let a také vzdá hold osobnostem české animované tvorby, které se zasloužily o její světové renomé.

Přehrát

00:00 / 00:00

Příspěvek Pavly Dluhoschové ke startu letošního Anifestu

„Proto jsme připravili unikátní program na páteční večer, který se jmenuje Z české školy animace, a ten shrnuje díla právě klasiků české animace jako je pan Jiránek, Miller, Pojar a další a zároveň je to výběr filmů, které nejsou úplně známé. Doufejme, že pánové třeba, že už v pokročilém věku, na tento program přijedou a i ta osobní účast bude velmi zajímavá, protože vidět takové mistry pohromadě se jen tak nepodaří,“ láká Hora.

Podle Marie Heřmanové z organizačního štábu přehlídka pamatuje i na nejmenší diváky, jeden sál bude promítat pohádky, večerníčky a filmy jen pro ně: „Kromě toho máme i dětskou soutěž dětských filmů vytvořených dětmi. Pro děti nabízíme také různé animační dílny, hlavně školičky animace, které jsou zajímavé tím, že si tam děti mají možnost natočit vlastní krátký animovaný film, odnést si ho domů a třeba ho přihlásit do soutěže v dalším roce.“

Výběr toho nejlepšího ze současné světové animace uvede sekce Anifest choice - mimo jiné nabídne filmy, které dostaly Oscara nebo na něj byly nominovány. Americkou novinku Medvídka Pů tu uvidíte v české předpremiéře a na programu je i film Jana Švankmajera Přežít svůj život. Kromě toho výstavy, koncerty, semináře - akcí jsou desítky.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportář Ze stínadel, kde promítání sledovaly skoro tři tisícovky diváků

Přesto, že Anifest teprve začal, padl už na něm i jeden rekord - na úvodní americký snímek Vzhůru do oblak přišlo na teplický fotbalový stadion téměř 2 500 dětí. Tolik lidí ještě nikdy žádný film na stadionu nesledovalo.

Pavla Dluhoschová, Jan Beneš, Jan Piroch, Michal Šenk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme