Václav Vorlíček odmítl nabídku Němců natočit remake Tří oříšků pro Popelku

Legendární pohádka Tři oříšky pro Popelku slaví čtyřicátiny. Za tu dobu potěšila už několik diváckých generací, a nejen u nás. Na zámku Moritzburg u Drážďan, kde se natáčela, je od tohoto víkendu k vidění výstava filmových kostýmů a celé řady dalších filmových rekvizit.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zámek Moritzburg, v jehož okolí se Tři oříšky pro Popelku natáčely | Foto: Klára Stejskalová

Každoročně se natočí po světě stovky možná tisíce pohádek. Jen málokteré se podaří diváky tak oslovit jako Třem oříškům pro Popelku. Když ji na svátky opomenula zařadit norská televize, diváci si ji stejně vynutili. V Německu svou oblíbenou Aschenbrödel během loňských svátků vysílali na 11 kanálech.

„Námět a pohled pana Vorlíčka a vnímání té hudby Karla, zasněžená krajina a ta atmosféra, to si myslím, že velmi, velmi napomohlo tomu filmu, Karlova hudba,“ říká mi na zámku Moritzburg Jiří Paulů, spolupracovník Karla Svobody.

Právě autorovi pohádkové hudby je letos věnovaná část výstavy. A tak tu návštěvníci mají možnost nahlédnout do partitur i v Německu tolik oblíbených hitů a prohlédnout si klavír Karla Svobody.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na zámku Moritzburg natáčela zpravodajka Českého rozhlasu Klára Stejskalová

„V tom filmu vlastně žádná písnička není. Jsou to všechno jen filmové melodie a zvláštnost je, že to, co u nás je známo jako píseň Kdepak ty ptáčku hnízdo máš, která běží u závěrečných titulků, tak v německé verzi to lidé znají jen jako instrumentálku,“ pokračuje Jiří Paulů.

Na Moritzburgu, nádherném barokním zámku, který vytvářel kulisu oblíbené pohádky, se taková výstava koná už potřetí. Podle ředitele saských rezidencí a zámků Christiana Strieflera se vždy setkala s obrovským zájmem návštěvníků.

„Všimli jsme si, jaké obliby, jaké emoce tato pohádka vyvolává, u Němců, Čechů, Slováků i dalších diváků." Popularita Tří oříšků pro Popelku je v Německu tak velká, že ve filmové společnosti Bavaria pojali nápad natočit pohádku znovu, víceméně stejnou, ovšem s německými herci. Na zámku Moritzburg to jako novinku oznámil režisér Václav Vorlíček.

Nabídku odmítl, stejně jako návrh další německé společnosti, která chce pro změnu natočit s německými herci Arabelu. Mimochodem kostýmy Arabely, Xenie, Rumburaka i Létajícího Čestmíra, tedy kostýmy z nezapomenutelných filmů a seriálů jednoho z nejúspěšnějších českých režisérů budou k vidění na zámku Moritzburg, jen pár kilometrů od Drážďan, až do 3. března příštího roku.

A co režisér Vorlíček na nápad natočit nově Tři oříšky pro Popelku říká? „Podívejte, vždycky zůstane ta původní. A oni takovou holku, jako byla Libuška, nemůžou najít,“ je přesvědčen Václav Vorlíček.

Klára Stejskalová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme