Válka festivalů animovaného filmu pokračuje. Po Anifestu startuje Anifilm

Dvojice mezinárodních festivalů animovaného filmu pořádaná v Česku se dál navzájem ničí kvůli řevnivosti pořadatelů. Ve středu skončil Anifest v Teplicích a dnes začíná Anifilm v Třeboni. Názvy festivalů si pletou nejen zahraniční hosté, ale i čeští umělci, a všichni čekají, kdy tato anomálie skončí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

AniFest 2013 | Foto: Anifest

Pořadatelé obou festivalů se přetahují o umělce a diváky už třetím rokem. Vzájemně si přitom škodí.

Festivaly si pletou i zahraniční tvůrci a občas se stane, že přijedou jinam, než kam dostali pozvání. V době, kdy jde na kulturu stále méně peněz, žádají oba festivaly stát nebo evropské granty o peníze na téměř stejnou akci.

Přehrát

00:00 / 00:00

Podrobnosti o válce mezi dvojicí animovaných festivalů zjišťoval redaktor ČRo Ľubomír Smatana.

Situace vadí i proslulé animátorce a režisérce Michaele Pavlátové, která byla na festivalu v Teplicích a odtud jede do Třeboně. Své filmy a také přátele má na obou festivalech.

„Je blbost, že ty festivaly jsou proti sobě, že spolu jasně soupeří, že matou lidi, jak nás Čechy, tak i cizince,“ říká Pavlátová.

Celý spor začal typicky česky. Zakladatelé se nepohodli kvůli penězům, rozešli se a každý si založil vlastní přehlídku.

Tvůrci se snaží zůstat úzkostlivě neutrální, jako například režisér Čtyřlístku Michal Žabka. „Určitě by bylo lepší, kdyby síly spojily. Tam je ale nějaký nepřekonatelný problémy,“ vysvětluje.

Řešení je v nedohlednu

Třeboňský Anifilm chtěl na podzim odkoupit licenci od teplického Anifestu, majitelé se ale nakonec nedohodli.

Atmosféra rivality je vyhrocená, jak upozorňuje Jakub Hora, který několik let řídil společný festival. Po rozdělení odešel pracovat pro Anifest, před několika měsíci ale skončil úplně.

Nebavilo ho podle vlastních slov přetahování mezi festivaly. „Člověk mohl udělat cokoli, ale stejně měl v zádech znamínko konkurenčního boje, které tu práci devalvovalo," stěžuje si Hora.

Kromě sponzorů získává teplický Anifest peníze z evropských grantů a jeho hlavním mediálním partnerem je Český rozhlas, třeboňský Anifilm má prostředky zase od ministerstva kultury a za hlavního mediálního partnera má Českou televizi.

Záleží na tom, kde mají organizátoři lepší osobní kontakty, a kdo z politiků pomáhá peníze získávat. Zda je to efektivní propagace kultury a českého animovaného filmu, je podle zasvěcených znalců více než sporné.

Ľubomír Smatana, Daniela Vrbová, Alina Holušová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme