Vávrův Krakatit se vrací na filmová plátna. Národní filmový archiv ho bude digitálně restaurovat

Film, který předběhl svou dobu. Tak nazývají odborníci film Otakara Vávry z roku 1948 Krakatit. Nyní se toto dílo, které vzniklo podle románu Karla Čapka, chystá digitálně rekonstruovat Národní filmový archiv.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Otakar Vávra slaví 100. narozeniny. | Foto: Filip Jandourek

Hlavní postava inženýr Prokop v podání Karla Högera působí jako šílený. Bloudí pražskými ulicemi a nic si nepamatuje. Navíc se pohybuje zvláštní krajinou. „Je to horečný sen. To téma horečného snu bylo nutno vyjádřit. Já jsem napřed hledal exteriéry, ale právě to, že je to horečný sen, znamenalo, že jsem si musel uvědomit, že to nemůžu točit v reálném prostředí. A proto jsem nechal všechno postavit v ateliéru,“ popisuje režisér Otakar Vávra.

Přehrát

00:00 / 00:00

Národní filmový archiv se chystá digitálně restaurovat film Krakatit. Více si poslechněte v reportáži Radka Kříže.

Přes svou odvážnost a komerční úspěch film zapadnul. Podle Marie Mravcové z katedry scénáristiky FAMU přišel film v nešťastné době. „Ten film spadá svým stylem a poetikou do třicátých let. Nemáme tam budovatelské téma, nemáme tam světlé zítřky,“ říká Mravcová.

Postupem času v působivých flešbecích si inženýr Prokop začíná vzpomínat, že vyrobil výbušninu krakatit, která může zničit svět. Postupně si vybavuje setkání s lidmi, kteří ho chtěli o výbušninu připravit.

Otakar Vávra ve svém filmu podle Mravcové zkombinoval mnoho různých žánrů. O Krakatitu se také říká, že je to jeden z mála českých představitelu filmu noir.

Film korunuje scéna atomového výbuchu natočená v barrandovských ateliérech. Do dvoumetrového akvária vpouštěli trikaři pod tlakem různobarevné tekutiny, které zpomaleně snímala triková kamera. Vše pak kombinovali s oslňujícími záblesky.

Radek Kříž Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme