Večer bude znám držitel 64. Zlaté palmy z Cannes

V Cannes dnes končí 64. ročník mezinárodního filmového festivalu, který v letošním roce přivítal více hvězd než v minulosti, patřil k nejlepším, co se týče kvality filmů, ale zažil také bezprecedentní skandál. Vyrovnanost zhruba deseti adeptů na zisk Zlaté palmy je nezvyklá.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Festival v Cannes | Foto: Festival Cannes

Nejvíce se mluví o snímku Le Havre finského režiséra Akiho Kaurismäkiho, ale šanci na hlavní cenu mají také snímky Bobr, Strom života nebo Melancholia. Je však celkem jasné, že ta Zlatou palmu nezíská, i když ji kritika i diváci přijali velmi dobře.

Skandál režiséra Larse von Triera, který musel z festivalu odjet, i když měl film v hlavní soutěži, je nevídaný. „Distancovala se od něho i jeho žena, která je židovského původu, a také francouzská distributorka,“ říká spolupracovník Českého rozhlasu Jan Šmíd.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jan Šmíd telefonuje z Cannes poslední tipy na vítěze Zlaté palmy

Nebyla to však jediná aféra, která ovlivnila festival. Zprávy o sexuálním skandálu bývalého šéfa MMF Dominiqua Strauss-Kahna zastínily v médiích všechny další události včetně Cannes a o festivalu se tentokrát nemluvilo tak jako v minulých letech, přestože by si to letos zasloužil.

„Letošní ročník byl velmi povedený – dostali se sem i Jean-Paul Belmondo, Bernardo Bertolucci,“ jmenuje Šmíd.

Úspěch zažívá také film Woodyho Allena Půlnoc v Paříži, daří se mu ve francouzské metropoli, kde na něj Pařížané chodí. „Ale hlavně si myslím, že vznikne trasa po stopách tohoto snímku, stejně jako to bylo v případě Šifry mistra Leonarda nebo Amélie z Montmartru. Že se bude chodit po místech, kde se točil film, který je oslavou francouzské metropole,“ předpovídá Jan Šmíd.

Jan Šmíd, Lucie Maňourová, Michaela van Erne Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme