Vejdi do prázdna… mezi duchy a rebely neonového boha

Jen obtížně bychom v současné kinematografii hledali někoho, kdo má tak zvrácené potěšení z atakování svého publika jako francouzský solitér Gaspar Noé. Jeho aktuální snímek Vejdi do prázdna, který si odbyl svou premiéru v soutěži loňského festivalu v Cannes, jej coby provokatéra ale staví do trochu jiného světla: zatímco jeho předchozím snímkům Maso, Sám proti všem a Zvrácený vládly vedle střídmých experimentů především laciné exploatační efekty, Vejdi do prázdna je nekompromisní halucinogenní vycházkou, v níž je veškerý Noého kalkul zastíněn senzační prací s možnostmi filmového média.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Z filmu: Vejdi do prázdna

Z filmu: Vejdi do prázdna | Foto: Artcam
Přehrát

00:00 / 00:00

Vejdi do prázdna….mezi duchy a rebely neonového boha

Excesivní svět jeho nového snímku, zasazeného do neonové džungle převážně nočního Tokia, tvoří plejáda estetických anomálií. Snímání Benoîta Debieho narušuje všechny myslitelné konvence ve prospěch uvedení diváka do specifického druhu hypnózy. Ad absurdum dovedený koncept subjektivní kamery, šílené rakursy, neobvyklé trajektorie a perspektivy, epileptické CGI triky doplněné stroboskopickými efekty, to všechno je ve snímku Vejdi do prázdna součástí Noého vizuálních orgií. Díky tomu, že stěží postřehnutelný střih tu často suplují bezešvé světelné přechody a „naspeedované" průlety útrobami budov, máme pocit naprosto fluidního zážitku - jako by celých 140 minut bylo tvořeno jedním dlouhým narkotizujícím záběrem, jako bychom prožívali jeden nekonečný (ke konci pravda přeci jen malinko únavný) filmový „bad trip".

POSLECHNĚTE SI: Rozhovor s Gasparem Noé z Odpolední session

Přehrát

00:00 / 00:00

Rozhovor s francouzským režisérem Gasparem Noé

Kromě této uhrančivé vizuální ekvilibristiky tu autor podvrací jakékoli představy týkající se tradičního filmového vyprávění: lehce incestní vztah sestry a bratra, který poté, co je nečekaně zastřelen, levituje jako duch velkoměstem a voyeuristicky sleduje osudy svých blízkých a známých, neprochází žádným zřetelným vývojem, nejde tu o žádné zápletky a pointy. Noé - s potěšením nadaného malého dítěte, které zbožňuje výstřednosti a má k dispozici dostatek nových hraček, díky nimž si je může dosyta užít - mnohem raději zkoumá vazby mezi minulostí, přítomností a budoucností, mezi realitou a fikcí, fyzickým světem a mentální krajinou, mezi životem a smrtí (viz průběžné odkazy na Tibetskou knihu mrtvých pojednávající stavu tzv. „mezibytí", jímž procházejí po fyzické smrti podle tibetských buddhistů všechny bytosti).

Z filmu: Vejdi do prázdna | Foto: Artcam

Zbytnělá forma a myriády atrakcí, které jdou zdánlivě na úkor příběhovosti a „klasických" emocí, ovšem nejsou navzdory několika naschválům (detail potraceného embrya) důvodem k reptání. Vejdi do prázdna můžeme s trochou nadsázky označit za filmovou obdobu hudebního žánru dubstep: mění náš biorytmus, uvádí nás do transu, je to snímek přísně fyzický. Režisér se tu koncepčně a do značné míry úspěšně pokouší zachytit či napodobit proměnlivý proud lidského vědomí, zasaženého psychotropními látkami. A činí tak maximálně sugestivně od samého začátku: typografický orkán (doprovázených legendární skladbou Freak od britských acid-technařů LFO), který Noé rozpoutává v prvních minutách svého snímku, už po zásluze vstoupil do moderních kinematografických dějin.

Z filmu: Vejdi do prázdna | Foto: Artcam

Rebel a enfant terrible francouzského filmu Gaspar Noé se pokouší extrémními prostředky o jediné: dostat se nám nejen pod kůži, ale i takříkajíc pod maso - proniknout se vší parádou do našeho nervového systému a stimulovat jej masivním přívalem podnětů. Vysílá tak vzkaz všem potenciálním skeptikům: film plný znepokojivých i slastných impulsů přeci nemůže prázdný.

Hodnocení: 80%

Aleš Stuchlý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme