Švédsko 7:1 Norsko

Velkou cenu si z karlovarského festivalu odváží film Moskytiéra

Křišťálový glóbus za nejlepší film získal na 45. ročníku Mezinárodního filmového festivalu španělský film Moskytiéra. Natočil ho režisér Augustí Vila a roli němé ženy, která trpí Alzheimerovou chorobou, v něm ztvárnila herečka Geraldine Chaplinová.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Režisér vítězného snímku Moskytiéra Augustí Vila.jpg | Zdroj: ČTK

Snímek, který porota karlovarského festivalu vybrala jako nejlepší z dvanácti v hlavní soutěži, vypráví příběh dobře situované rodiny, která žije s neustálým pocitem viny. Režisér Augustí Vila v něm ukazuje, jak vztahy mezi lidmi trpí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Režisér Augustí Vila o svém filmu Moskytiéra.mp3

„V mém snímku se odehrává to, že rodina je posedlá jasným stanovením dobra a zla a nechce překračovat hranici, která mezi dobrem a zlem existuje. Ve chvíli, kdy dochází k jejímu překročení, vznikají velmi složité situace. A někdy jsou tam komické, jindy tragické momenty,“ řekl režisér Augustí Vila.


Geraldine Chaplinová označila scénář k filmu za jeden ze tří nejlepších, které kdy četla. Český zástupce v hlavní porotě, režisér Bohdan Sláma, řekl, že absolutní většina členů poroty se shodla na vítězném snímku.

Přehrát

00:00 / 00:00

Režisér Bohdan Sláma o filmu Moskytiéra

Bodoval i zástupce české kinematografie Jan Svěrák. Za film Kuky se vrací převzal zvláštní cenu poroty. Dobrodružná komedie je kombinací hraného a animovaného příběhu a Jan Svěrák už během festivalu oznámil, že film dostane anglický dabing.

„Film vyžaduje od diváků velkou pozornost. Ve chvíli, kdy začnete část titulky, nemůžete sledovat obraz a ztratíte se,“ řekl na vysvětlenou Jan Svěrák.

Pro kameramana filmu Vladimíra Smutného byla práce na něm náročným experimentem. Řadu scén musel natočit vleže, ale je prý rád, že do projektu vstoupil o něco později a neměl možnost měnit velikost loutek.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jan Svěrák o dabingu filmu Kuky se vrací.mp3

V průběhu večera křišťálový glóbus cenu za celoživotní přínos světové kinematografii převzal ruský herec, producent a režisér Nikita Michalkov. Stejně byl už v pátek oceněn režisér Juraj Herz.

Michalkov při předávaní připomněl, že už v Čechách jednu cenu dostal. „Poprvé to byl Zlatý Golem. Ten se hodně podobá Oscarovi, ale Oscarovi, který dlouho žil v socialismu“, zavtipkoval Michalkov. A připomenul, že je šťastný za velkou filmařskou rodinu, jejímž může být členem.

Přehrát

00:00 / 00:00

Režisér Nikita Michalkov o karlovarské ceně

Zvláštní uznání si z karlovarského filmového festivalu odnáší ruský film Jiné nebe režiséra Dmitri Mamulia. Měl tu zároveň mezinárodní premiéru. O snímku se ve Varech mluvilo jako o Koljovi ze stepi. Zachycuje totiž životní osudy uzbeckých imigrantů a jejich neschopnost začlenit se do velkoměstského života v Moskvě.

Cenu za režii si z mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech odváží film Zůstane to mezi námi. Vznikl v koprodukci Chorvatska, Srbska a Slovinska. Snímek vypráví o různých aspektech nevěry. Režisér Radko Grlič ho přirovnal ke sklenici šampaňského.

Lucie Husárová 1, Eva Rajlichová, Lucie Maňourová, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme