Vítězem 47. filmového festivalu Karlovy Vary je norský film Henrik

Nejúspěšnějším filmem 47. ročníku Mezinárodního filmového festivalu se stal norský snímek Henrik. Zvítězil v hlavní soutěžní sekci a porota ocenila také herce Henrika Rafaelsena za nejlepší mužský herecký výkon.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Slavnostní zakončení 47. MFF Karlovy Vary, cenu za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii dostala Susan Sarandonová

Slavnostní zakončení 47. MFF Karlovy Vary, cenu za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii dostala Susan Sarandonová | Foto: Filip Jandourek

Ke Křišťálovému glóbu patří i finanční odměna 25 tisíc dolarů. Částku si rovnoměrně rozdělí režisér a producent filmu.

„Snažil jsem se udělat film o tom, jak to v životě chodí. Henrik má vztah se svou přítelkyní Tulmou. On je takový nespoutaný, stále o něčem žertuje, ale najednou, když bude mít dítě, tak musí být o něco vážnější, musí akceptovat tuto část svého života,“ vysvětluje režisér Martin Lund, co chtěl ve snímku zachytit.

„Doufám, že lidé sami sebe v tomto filmu poznají. Podle mě je to takové humorné drama. Je tam celá řada zvláštních situací, do kterých se hlavní postava - Henrik - dostane, dělá spoustu zvláštních divných věcí. Ale pod tímto komediálním povrchem je to poměrně závažné téma,“ dodává oceněný režisér.

Film Poupata získal na karlovarském festivalu cenu nestatutární poroty FEDEORA

Číst článek

Křišťálový glóbus za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii převzala v Karlových Varech americká herečka Susan Sarandonová.

„Všichni tu ke mně byli nesmírně vstřícní a já jsem opravdu ráda, že jsem konečně měla příležitost přijet sem. Každý festival je velice důležitý, pokud podpoří film a pokud se na něm promítá tolik filmů z tolika různých zemí světa. Je to opravdu nádhera. Bylo to tu skutečně krásné,“ řekla při ceremoniálu.

Cenu symbolicky věnovala zesnulé režisérce Noře Ephron:

Vitězný film na 47. MFF Karlovy Vary se stal film Henrik, režisér Martin Lund (vlevo) | Foto: Filip Jandourek

„Ráda bych tuto cenu věnovala Noře Ephron, mé přítelkyni a skvělé scénáristce a režisérce. Velmi děkuji!“

Soutěžní italský snímek Román o jednom masakru režiséra Marca Tullia Giordana získal na Mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech Zvláštní cenu poroty.

Tvůrci si odnášení odměnu 15 tisíc amerických dolarů.

„Ten film je napsán, jako kdyby to byla kriminálka. Je tam hledání pravdy, ale zároveň je to založené na skutečných událostech,“ řekl Radiožurnálu scénárista snímku Sando Petraglia.

„Masakr na Piazza Fontana byl jedním z masakrů, kterými byla Itálie v 70. letech poznamenaná. Za vším stála vždy extrémní pravice,“ posteskl si scénárista Petraglia Radiožurnálu, že v Itálii se bohužel na tyto události už zapomíná.

„Probíhala celá řada procesů a my měli padesát tisíc stránek materiálu. My jsme se rozhodli, že zaměříme na dva roky a na postavu komisaře Calabresiho,“ uzavřel.

Cena za režii karlovarského filmového festivalu patří kanadskému režisérovi Rafaëlovi Ouelletovi. Do Varů přivezl soutěžní snímek Kamion.

Tvůrci si odnášení odměnu 15 tisíc amerických dolarů.

Svůj pobyt na festivalu Ouellet využil také k tomu, aby upozornil na problémy kanadských studentů.

Nejlepší herečkou je podle karlovarské poroty íránská diva Leila Hatami. Loni na Berlinale zaujala ve filmu Rozchod Nadera a Simin.

Slavnostní zakončení 47. MFF Karlovy Vary, cenu za režii k filmu Kamion dostal Rafaël Ouellet | Foto: Filip Jandourek

V Karlových Varech excelovala ve snímku Poslední krok. „Je to velmi íránský film. Můžete v něm vidět velkou ironii, podanou velmi íránským způsobem,“ tvrdí herečka, která hrála tak trochu samu sebe.

„Ten na dlouhou dobu upadl v zapomnění, ale my tuto ironii máme obsaženou v naší kultuře a literatuře velmi hluboko. Musím zdůraznit, že já nejsem režisérka, ale jako čtenářka a osoba, která v tomto filmu hrála v něm pokaždé objevují nové a nové detaily. A ty vás můžou dovést k jinému pohledu,“ pokračuje Hatami.

Českého zástupce v hlavní soutěži - snímek Polski film, porota ocenila zvláštním uznáním za herecké výkony hlavních představitelů, kteří na plátně částečně hrají sami sebe.

Na pódium proto přišli poděkovat Tomáš Matonoha, Josef Polášek a Pavel Liška.

„My z tý ceny máme obrovskou radost už proto, že to je od poroty, která je mezinárodní, protože jsme od začátku mysleli na to, aby náš film, který je velmi zvláštní, byl srozumitelný i za našimi hranicemi. Mám radost, že se to možná tak stalo,“ uvedl v děkovné řeči Liška.

Divákům se v Karlových Varech letos nejvíc líbil belgický film o vozíčkářích Hasta la vista! Jako absolutně nejlepší ho vyhodnotili v anketě, která následovala okamžitě po skončení každé projekce. Lidé v ní odevzdali celkem 67 000 hlasů.

„Já bych chtěl všem divákům, kteří hlasovali pro film, který budeme od října letošního roku distribuovat, poděkovat,“ slíbila Radka Korená za distributora.


SOUTĚŽNÍ SEKCE

Velká cena – Křišťálový globus (25 000 USD)
Henrik

Zvláštní cena poroty (15 000 USD)
Román o jednom masakru

Cena za režii
Rafaël Ouellet (Kamion)

Cena za nejlepší ženský herecký výkon
Leila Hatami (Poslední krok)

Cena za nejlepší mužský herecký výkon
Henrik Rafaelsen (Henrik)
Eryk Lubos (Zabít bobra)

Zvláštní uznání
Pavel Liška, Tomáš Matonoha, Marek Daniel, Josef Polášek (všichni Polski film), Yannis Papadopoulos (Chlapec pojídající ptačí zob)

Slavnostní zakončení 47. MFF Karlovy Vary, cena za nejlepší mužský herecký výkon Eryk Lubos | Foto: Filip Jandourek

NA VÝCHOD OD ZÁPADU – SOUTĚŽNÍ SEKCE

Cena Na východ od Západu (20 000 USD)
Dům s věžičkou

Zvláštní uznání
Aurora

SOUTĚŽ DOKUMENTÁRNÁCH FILMŮ

Cena za nejlepší dokumentární film nad 30 minut (5 000 USD)
Poslední záchranka v Sofii

Cena za nejlepší dokumentární film do 30 minut (5 000 USD)
Příběh pro Mondlinovy

Zvláštní uznání
Soukromý vesmír

FÓRUM NEZÁVISLÝCH

Cena Nezávislá kamera
Smrt člověka na Balkáně

DIVÁCKÁ CENA DENÍKU PRÁVO

Hasta la vista! (film bude od října v kinech)

Adéla Havránková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme